Chyba nie ma osoby na tym świcie, która od czasu do czasu nie popada w obłęd złości… Praktycznie każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu odczuwa gniew, złość, frustracje, jak i wiele innych dość specyficznych emocji, które wywołują małe opętanie.
Tak działamy… Jak coś nas wkurzy często pozwalamy sobie na gniew, by pewne sprawy odreagować. Bywają osoby, które umiłowały gniew do tego stopnia, że byle pretekst jest dobry, by doprowadzić siebie na granice racjonalnego myślenia…
Tego typu jednostki złoszczą się o wszystko i na wszystkich. Nie ma większego powodu – ważne jest ponowne doprowadzenie się do stanu w którym wzrasta adrenalina i w ciele pojawia się to „dziwne” uczucie.
Co to jest gniew?
Gniew jest uczuciem niezwykle złożonym – możemy go określić jako silne poczucie irytacji, niezadowolenia, a także wrogości. Gniew to nie tylko specyficzne uczucie, które doświadczamy w naszych ciałach, to również niebezpieczna emocja, której zalążek pojawia się w umyśle.
Po co ten gniew?
Gniew pełni wiele funkcji, ale pierwotnym jego założeniem jest ochrona i obrona. Gniew ma nam służyć w całym pozytywnym znaczeniu tego słowa. Ma on dawać lekcje na których każdy z nas powinien się uczyć… Jak pisze amerykańska coach Martha Beck: „gniew to system odpornościowy psychiki, niezbędny pomimo swojej niebezpiecznej, lotnej energii, ponieważ jest to jedyna zdrowa odpowiedź na niesprawiedliwość”. Gniew ma pobudzić i obudzić…
Jednak zbyt wiele osób zapomina o właściwych założeniach gniewu i pcha się w czarną dolinę niewiedzy potęgując jeszcze bardziej złość, frustrację, wściekłość, a nawet furię. Jest to bardzo niebezpieczna podróż, która może skończyć się tragicznie dla tego, kto potęguje spartański proces umiłowania gniewu.
Jak działa człowiek odczuwający gniew?
Każdy człowiek pod wpływem gniewu będzie zachowywał się inaczej, jednakże zawsze owe postępowanie sprowadzać się będzie do trzech głównych metod, z których tylko jedna niestety jest konstruktywna.
- agresywne wyrażanie gniewu – to sposób postępowania za pomocą siły i ataku. Agresja sprowadza się do zniszczenia i unicestwienia źródła odczuwanego gniewu. Jednostka zachowująca się w ten sposób przekracza przyjęte zasady i często narusza granice innych osób. Jej postępowanie jest nie tylko agresywne, ale sprowadza się do wyrządzenia krzywdy psychicznej, czy fizycznej innym osobom.
- bierno- agresywne wyrażanie gniewu – jest to sposób postępowania, który znalazł się w kwalifikacji zaburzeń psychicznych. Jednostki z osobowością bierno-agresywną boją się w sposób bezpośredni wyrażać swoją złość. Pokazują, ale nie robią tego wprost – oczekują, by inni domyślili się o co im chodzi. Często czują się niedoceniani i niezrozumiani. W ich świecie panuje ponurość i wszechobecna kłótnia. Bierno-agresywni bez realnych przyczyn krytykują innych, czują niechęć i złość na innych za to, że „oni na pewno mają lepiej”. Poruszają się pomiędzy wyzywającym zachowaniem, a skruchą. Przyczyn osobowości bierno- agresywnej można dopatrywać się w dzieciństwie. Tego typu osoby często w dzieciństwie reagowały złością, za co były karane – co sprowadziło do całkowitego wyzbycia się bezpośredniego wyrażania swoich negatywnych odczuć.
- asertywne wyrażenie gniewu – jest to najbardziej konstruktywny sposób wyrażania swoich emocji. Gniew jest, ale w żaden sposób nie narusza i nie krzywdzi innych osób. Jest pewnego rodzaju nośnikiem rozwiązania zaistniałej nietypowej sytuacji. Tego typu postępowania wysoko podnosi poprzeczkę osobom, które nie wstydzą się swojego gniewu, ale chcą go użyć w sposób racjonalny i konstruktywny. W tego typu sposobie postępowania najważniejsze jest przenikanie się emocji z działaniami asertywnymi.
Jak poradzić sobie z gniewem?
Najważniejsze jest zauważenie tak silnej emocji jaką jest gniew, jak również potraktowanie gniewu jako sygnału ostrzegawczego.
Zanim skupisz swoje myśli na silnych, a zarazem nieprzyjemnych emocjach odpowiedz sobie na pytania:
- dlaczego odczuwam gniew?
- co wywołuje i potęguje moją złość?
- dlaczego ta sytuacja na mnie tak silnie wpływa?
Odszukanie odpowiedzi w czasie tak silnego uniesienia nie należy do łatwych, ale wciąż jest możliwe. Wystarczy chcieć – chcieć zrozumieć samego siebie.
By utrzymać negatywne emocje na wodzy warto nauczyć się zdystansowania do własnych silnych reakcji. Zanim coś powiesz lub zrobisz weź kilka głębokich oddechów i przemyśl to, co chcesz powiedzieć lub zrobić bardzo dokładnie. Daj sobie czas.
Jeśli czujesz, że za „chwilę eksplodujesz” – szybko wyjdź, nie zapominając rzucić dwa słowa …za chwilkę wrócę… Nie pozwól, by inni odczuwali satysfakcję z powodu tego, że wprowadzili Cię w taki stan – takim pasożytom o to tylko chodzi, a Ty, na to, nie pozwól. Daj sobie znów czas.
Jeśli wciąż masz problem z opanowaniem swych emocji – sprawdź, jakie Twoje potrzeby zostały „oplute błotem”?
…znowu źle posprzątałaś swój pokój – czy naprawdę nie potrafisz wykonać tak prostej czynności…
Twoja potrzeba akceptacji została nadszarpnięta – powiedz o tym …bardzo starałam się sprostać Twoje oczekiwania, ale lepiej już nie potrafię. Jest mi bardzo przykro, że nie dostrzegasz tego, co robię…
…znów się spóźniłeś – jesteś nieodpowiedzialny i masz wszystkich w dupie…
Twoja potrzeba bycia kochanym została nadszarpnięta – powiedz o tym …wiem, że jest to moje drugie spóźnienie, ale nie jest to powód, by się kłócić. Znajdźmy wspólnie pomysł na to, bym mógł ominąć korki na które wciąż każdego dnia jestem narażony…
W skrócie:
- Zrozum swoje potrzeby – czego konkretnie Ci brakuje?
- Zakomunikuj swoje potrzeby – mów tylko o swoich uczuciach, które pojawiły się w wyniku zachowania innej osoby. Komunikuj swoje potrzeby konstruktywnie, aby umożliwić ludziom zrozumienie, co w Tobie siedzi.
Zamiast na złość reagować złością stań się przykładem otwartości i cierpliwości – ucz otwartego dialogu, poprawnej komunikacji, która nie musi być od razu podsycana gniewem i złością.
Pamiętaj, że proces konstruktywnego opanowywania swoich negatywnych emocji, w tym gniewu wymaga chęci, czasu i praktyki. Od tak, nic się nie zmieni w Twoim życiu. Jeśli zaś wciąż pomimo powyższych rad masz problem z odnalezieniem siebie w tym nowym sposobie postępowania poproś po prostu o pomoc. Terapia doda Ci wary i siły…
Jak reagować na gniewoholików?
W czasie kontaktów z gniewoholikami to, tak naprawdę nigdy nie wiesz, co się wydarzy. Dlatego warto wyznaczyć granice i nigdy ich nie pomniejszać. Pamiętaj, że jego negatywne emocje mogą być zaraźliwe – zawsze zachowuj spokój i nie wdawaj się w dyskusje, które na pewno obrócą się przeciwko Tobie.
Warto również zainwestować w swój rozwój i nauczyć się asertywnej komunikacji.
Jeśli zaś gniewoholik, to bliska Ci osoba warto powalczyć o jego „dobre samopoczucie”, tj. postaraj się na tyle ile, to możliwe w sposób spokojny namówić go na terapię. Pamiętaj, by nigdy nie oceniać i drwić z tego typu zaburzenia. Krytykę i krzyki schowaj głęboko, by Cię nigdy nie korciły.
Pamiętaj – Twoje życie jest najważniejsze. Świata nie zbawisz, a pojedyncze „cuda” zostaw specjalistom. Najważniejsze to bezpieczeństwo – Twoje bezpieczeństwo.
A co Ty byś poradził/a innym osobom – co należy zrobić w kontaktach z „osobami gniewnymi”?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ