Całkiem niedawno pisałam o tym, że warto postawić kropkę tam, gdzie wciąż stawiamy toksyczne przecinki. A dzisiaj chcę Ci pokazać troszkę inną stronę kropki i nawiązać do jej święta, które przypada właśnie 15 września.
Jest to wyjątkowe święto ponieważ obrazuje, jak bardzo próbujemy się przypodobać innym, a niekiedy nawet upodobnić się do reszty społeczeństwa. Za wszelką cenę chcemy, a nawet się do tego zmuszamy, aby tylko wypełnić narzucane przez innych ludzi standardy. Podążamy nie tylko za modą, ale na siłę wciskamy siebie w niby perfekcyjne foremki, aby tylko zostać zaakceptowanym. Bo niestety prawda jest bolesna i dotyczy tego, że większość z nas uważa, że musimy być doskonali, aby tylko nas nie odrzucono. Za wszelką cenę pracujemy nad perfekcją, a wewnętrznego spokoju jak nie ma tak nie ma i nie będzie. Zawsze znajdziemy w sobie coś do poprawy i ulepszenia.
Perfekcjonizm wyrządza wielką krzywdę każdej osobie, która próbuje spełnić standardy doskonałości. W głowach takich osób panują przekonania:
- „Muszę lepiej wyglądać, bo inaczej nikt nie będzie chciał się ze mną przyjaźnić”
- „Muszę zamawiać jedzenie z cateringu tak, jak reszta osób z zespołu w którym pracuję, bo inaczej będą się ze mnie śmiać”
- „Muszę mówić i pisać doskonale, bo nie poradzę sobie z hejtem”
- „Muszę ukrywać swoje hobby, bo nijak ma się do panującej mody. Nie chcę być wyśmiany”
- „Muszę być na każde zawołanie moich rodziców, bo inaczej ludzie będą wytykać mnie palcami”
- „Muszę trwać przy moim mężu, bo taki jest mój obowiązek”
- „Muszę znosić humory mojej żony, bo wymaga tego męskość”
- „Muszę poprawić pewne zadanie, bo inaczej spadnie na mnie lawina krytyki”
- „Muszę udoskonalić moją pracę, bo zostanie ona wyśmiana”
- „Muszę żyć jak inni, aby żyć”
Bzdury nad bzdurami!!! Jedynie co jest prawdą to, że wspomniane słowo „muszę” prowadzi do nikąd. Ooooo… Przepraszam!!! Ono zaprowadzi nas do ciemnego zaułka cierpienia. Taka jest niestety przykra rzeczywistość.
Jaki związek ma słowo „muszę” z dniem kropki?
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem „Kropka” (oryginalny tytuł: „The Dot”). Jej bohaterką jest kilkuletnia Vashti, która dzięki swojej niezwykłej nauczycielce od plastyki uwierzyła, że narysowana przez nią maluteńka kropka świadczy o jej wyjątkowości i niepowtarzalności. Dzięki słowom nauczycielki Vashti inaczej spojrzała na swój rysunek i tym samym uwierzyła w swoje możliwości. Innymi słowy, nauczycielka sprawiła, że dziewczynka zaczęła patrzeć na siebie oczami akceptacji i zrozumienia, a co najważniejsze swoje nowe przekonanie zaczęła zaszczepiać w swoich kolegach i koleżankach ze szkoły.
Wspomniana książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków, a także została wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród wielu czytelników. „Kropka” nie tylko stała się inspiracją dla wielu nauczycieli, a przede wszystkim przyczyniła się do innego spojrzenia na system w którym od lat tkwimy, czyli sztywności w ocenianiu, dążeniu do perfekcji, chwale doskonałości… (Brrrr… aż przeszły mnie ciarki, jak to napisałam).
Pomimo, że książka zawiera bardzo mało treści, to jest ona wielkim dziełem i na jej cześć w 2008 roku powstał „Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone w około 108 krajach. Zaś ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość, zachęcać do tworzenia, a co najważniejsze ma sprawić, abyśmy przestali na siebie patrzeć przez pryzmat doskonałości i perfekcji.
Dlatego zachęcam każdą osobę, aby właśnie dzisiaj, w „International Dot Day” jeszcze bardziej i uważniej spojrzała na siebie oczami miłości i zaakceptowała siebie w całej gamie niedoskonałości. Pamiętajmy, niedoskonałość jest także doskonała. Każdy z nas jest inny co sprawia, że świat jest pełen unikatów.
ZADANIE na DZISIAJ
Wpisz na kartce papieru wszystkie swoje mocne cechy. Zanotuj dosłownie wszystko co przychodzi Ci do głowy. Jednak pamiętaj, aby skupić się na tym co sprawia, że jesteś wyjątkowy. A następnie zaproś do zadania kolejną osobę.
Jeśli zechciałbyś/ zechciałabyś to proszę podziel się swoimi zapiskami i wymień swoje mocne strony w komentarzu poniżej. „Dzień Kropki” jest dobrym pretekstem do pokazania światu swojej wyjątkowości. Może to być także świetny sposób na miły dzień w pracy, wieczór z rodziną, czy na samotną wieczorną refleksję… Jeśli jesteś rodzicem, razem z dziećmi możesz zorganizować kropkową zabawę w domu. Sposobów świętowania jest nieskończona ilość, wszystko zależy od pomysłowości. Zatem, niech 15 września stanie się świętem kreatywności, pokonywania ograniczeń, zmiany toksycznych przekonań, obalania słowa „muszę” i co najważniejsze umacniania wiary we własne siły.
Autorka: AGNIESZKA ZBLEWSKA
W ramach zakończenia obejrzyj, jak „kropka” odmienia życie:
Podobne wpisy
6 odpowiedzi na “DZIEŃ KROPKI, czyli jak odnaleźć się w tym zakłamanym świecie?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Fajny post, postanowiłam więc podzielić się moimi wyjątkowymi cechami-mocnymi stronami: intuicja, empatia, myślenie analityczne, kreatywność, logiczne myślenie, odwaga, wysoka wrażliwość, uczciwość, szczerość, szlachetność, zgrabna figura… na razie tyle, ale zapewne znajdę więcej dobrych cech. Niech świat się o nich dowie! 🙂 Pozdrawiam
No i pewnie. Tak trzymać!!! Super ?❤?
Witaj 🙂 Świetny, wspaniały wpis, świetny artykuł. Czytam wszystkie Twoje artykuły z zainteresowaniem ponieważ wszystkie są bardzo dobre, ukazane z ciekawej perspektywy, z interesującego punktu widzenia. Tym razem jednak zaintrygował mnie temat zakłamania który jest tak aktualnym problemem obecnego świata ludzkiego że aż strach się bać. Po za tym to jeden z tematów który ja w swojej świadomości wciąż rozwijam próbując znależć jakieś definitywne jego zrozumienie, wyjaśnienie, wyłożenie w stopniu pozwalającym postawić właśnie tą ostateczną kropkę w tym wypadku nad ,,i,, . Jest nas coraz więcej na tej planecie, podobno w 2050-tym ma nas już być przeszło 10 miliardów. Im więcej ludzi na tej planecie tym więcej kłamstwa. zatem problem zjawiska będzie się jeszcze coraz bardziej nasilał na niespotykaną skalę. Kłamstwa jednostek i kłamstwa systemów. Istny Matrix. Pozdrawiam Agnieszko
Bardzo się cieszę, że jesteś ze mną i mój wpis zachęcił Cię do podzielenia się pewnymi refleksjami. Ja zaś uważam, że coraz więcej w nas samozrozumienia i na tym warto się skupić. Najważniejsze to budować swój własny świat. Pozdrawiam, Agnieszka
Witam ! Super atrykul , rowiez czytam Twoje wpisy moze nie wszystkie ale na pewno wiekszosc .Pozdrawiam serdecznie 🙂
Droga Celino. Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale brak czasu i ilość zadań uniemożliwiło mi to. Ale już jestem i bardzo dziękuję za Twoje słowa. Przeogromnie się cieszę, że jesteś ze mną. To dla mnie bardzo duża wartość. Życzę Ci miłego dnia. Ściskam, Agnieszka