Współczesność to życie w rzeczywistym i wirtualnym świecie. Nowoczesność co raz bardziej skłania nas w kierunku życia „ponad życie”. Możemy być kim zechcemy i gdzie zechcemy.
Jesteśmy wolni na co dzień, a może nawet zbyt frywolni w wirtualnym obejściu. Wolność zyskała dodatkowe, nowe oblicze – świat wirtualny, a świat rzeczywisty choć tak bardzo podobny, to jednocześnie tak bardzo różny. Są to dwa światy, którymi rządzą inne zasady. Tego czego boimy się dokonać w rzeczywistym świecie przychodzi wielu osobom z łatwością w jego wirtualnym odbiciu.
Wirtualność nie tylko niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów, ale również wiele, a może nawet zbyt wiele negatywów. W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o wirtualnej przemocy, która określana jest słowem hejt.
Co to jest hejt?
Hejt to spolszczona wersja słowa „hate”, czyli nienawidzić. Hejtem określa się działanie w Internecie, które jest przejawem złości, agresji oraz nienawiści. To wszelkie formy krzywdy słowem, ale także obrażającą grafika, czy film. Moda na hejtowanie ma swoich przeciwników i tym samym zbyt wielu zwolenników.
Hejtowanie stało się nie tylko dobą rozrywką, ale również sposobem na biznes. Powstało wiele firm, których głównym założeniem jest obrażanie i tym samym zniszczenie. Czym słabsza jednostka, tym szybciej osiąga się zamierzony cel – zniszczenie. Hejterskie firmy to odbicie agresji i złości. Nie tylko nienawiścią mają zlikwidować konkurencje, ale również pokazać innym ich mankamenty. Zjawisko to jest tak bardzo przerażające, że aż wręcz niewiarygodne.
Hejt wśród wielu osób zyskał nową formę rozrywki, która nie tylko ma „pokazać” liderów grupy (bo takimi właśnie się czują), ale również ma na celu zniszczyć słabszych – nie pasujących do danego propagowanego stylu. Śledząc portale społecznościowe jesteśmy w stanie zauważyć, że to one są głównym źródłem występowania hejtu. Coś co miało służyć dobrym kontaktom, zamienia się w łatwy wyraz własnych słabości.
Dlaczego ludzie hejtują? Jakie są powody hejtowania?
Powodem hejtowania jest m.in. chęć dowartościowania samego siebie. Osoby, które dopuszczają się obrażania w sieci są przeważnie zakompleksione i nieznają swych wartości. Jako mało wartościowe jednostki chcą pokazać jak bardzo są „silne i lubiane”. Nie zdając sobie jednocześnie sprawy z tego, że brnął w ślepy zaułek. Ślepa uliczka wypełniona agresją, złością i nienawiścią niszczy ich samych. Hejterzy chcą błyszczeć, być ponad…
Kolejnym powodem hejtu jest zazdrość oraz brak tolerancji. Na co dzień jesteśmy ograniczani, ale w wirtualnym świcie możemy wydobyć z siebie to, co czujemy negatywnego. Jak można zauważyć, powodów i przyczyn hejterstwa jest wiele.
Jako istoty ludzkie jesteśmy nacechowani wieloma emocjami i tylko od nas samych zależy jakie będą nadrzędne. Jeśli pozwolimy aby złość, nienawiść i agresja przejęła kontrolę nad naszym życiem, to bądźmy pewni, że zniszczy to i nas… To, co piękne i wyjątkowe pójdzie w niepamięć, a gorycz nienawiści dosięgnie i nas.
Jak zmienić świat przepełniony hejtem?
Przede wszystkim stanowcze NIE dla obojętności!!!
Motorem napędowym zmiany powinna stać się czysta miłość. Coś na miarę całkowitego przeciwieństwa hejtu . Gdyby tak wprowadzić nową modę, która całkowicie zagłuszy to, co jest złe i nieracjonalne. Jeśli stworzylibyśmy coś, co będzie opierać się na zdrowych relacjach z całkowitą akceptacją inności otaczających nas ludzi. Czy jesteś w stanie przyczynić się do tego? Czy jesteś w stanie dokonać zmiany w sobie i wyzbyć się złości oraz nienawiści? Rzućmy wyzwanie nienawiści…
Jednym z programów promujących akcję przeciwko hejtom jest HEJTSTOP – by móc działać i przeciwdziałać warto zaznajomić się z ową kampanią. Hasłem przewodnim jest: „WIDZISZ HEJTA? REAGUJ”. Celem nie tylko jest przeciwdziałanie, ale również edukacja i doinformowanie.
Nie bójmy się reagować – na świecie jest zbyt wiele nienawiści, by móc na to pozwolić. Bądźmy godnymi obywatelami świata. Widzisz hejt – zareaguj. Akcja przeciwko wirtualnej przemocy powinna rozpocząć się od szkół, po nauczanie ogólno środowiskowe.
Co zrobić w momencie gdy jesteś ofiarą hejtu?
Poznaj kilka sposobów na wirtualną przemoc:
- zachowaj dystans – nie dyskutuj, nie pozwól, aby wciągnięto Cię w potyczkę słownej agresji;
- zgłoś problem – jeśli jesteś nękany udaj się na policję, współdziałaj z programami przeciwko hejtowi, zgłoś negatywne komentarze administratorom serwisów;
- nie zostawaj sam z przemocą – poproś o pomoc, rozmawiaj i mów wprost o swoich obawach, nigdy nie pozostawaj sam na sam z problem;
- pokazuj właściwą drogę – nigdy nie odpowiadają agresją, bądź nad wyraz empatyczną osobą;
- upublicznij hejt – stwórz tablice wirtualnej zbrodni (pomogą Ci w tym programy przeciwdziałające agresji);
- uczestnicz w spotkaniach edukacyjnych;
- poproś o wsparcie najbliższych;
Jeśli jesteśmy świadkami wirtualnej agresji – nigdy nie bądźmy obojętni. Reagujmy – nieśmy dobre słowo i zgłaszajmy odpowiednim instytucjom. Zachowując przy tym jednocześnie odpowiedni dystans. Działajmy logicznie i racjonalnie.
Widzisz hejt – zgłoś go administratorowi. Dostrzegasz zagrożenie – zgłoś problem na policji.
Buduj świat miłością, przyjaźnią, dobrym słowem i pomocną dłonią – działaj i otaczaj się pozytywną energią. Bądź przykładem dla wielu. Pokazuj to, co wartościowe i najcenniejsze. Stań się propagatorem zmiany w lepszym kierunku!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ