Każdy w swoim życiu choć raz rozważał istotę swojego istnienia:
- Dlaczego jestem na tym świecie?
- Jaki mam cel?
- Gdzie zmierza moja droga?
- Czy na pewno jestem szczęśliwy/a?
Nurtuje nas wiele pytań – szukamy zrozumienia istoty egzystencji. Pytaniami chcemy zbliżyć się do świata, który wydaje się lepszy, okazalszy, a może po prostu inny…
Jak narzekanie zmienia życie?
Z natury mamy skłonności do narzekania, do znacznego pesymizmu – tak jakby optymizm, to coś karygodnego, a wręcz strasznie druzgocącego. Wolimy narzekać i kreować świat w szarych barwach. Tak jakby ktoś miał ukraść nam to, co udało się nam już osiągnąć. Wolimy cichutko schować nasze małe szczęście, zanim zostanie zepsute przez słowa „pochwały”. Tego typu postępowanie ogranicza emocje – nie możemy nigdy w pełni cieszyć się tym, co uszczęśliwia i sprawia radość…
Jak wyrwać się ze szpon pesymizmu i zacząć doceniać życie?
Jednym ze sposobów budowania lepszego jutra jest pełna otwartość. Nie bójmy się okazywać emocji – pokazujmy radość i szczęście, którego doświadczamy. Tego typu postępowanie nie tylko sprawi, że lepiej się poczujemy, ale również zyskamy dzięki temu więcej przyjaciół.
Osoby z pogodnym usposobieniem są jak najbardziej pożądane – czujemy się przy nich lepiej, a dostarczana od nich pozytywna energia kreuje barwność kolorowego życia. Nigdy nie powinniśmy mylić otwartości z bezpośredniością. Otwarty, to bogaty i znający swoją wartość człowiek. Otwarty to pewny siebie człowiek. Otwarty to pełen empatii człowiek…
Otwierając się na nowe doświadczenia pozwalamy sobie na nowe życie. Doświadczamy nowych emocji, spoglądamy na życie przez różowe okulary. Nowe doświadczenia pozwalają świadomie kosztować życia. Otwartość prowadzi do pełni życia i poszanowania chwili. Dostrzegamy i czujemy życie głębiej. Stajemy się bogatsi – inaczej spostrzegamy życie…
Otwartość to nie tylko odczuwanie, ale również pewna forma ugodowości. Godzimy się na to, co nieuniknione, akceptując wady i zalety egzystencji. Jesteśmy tu i teraz – to jest najważniejsze i najpewniejsze. Ufamy, że złe samopoczucie jest tylko przejściowe, a jutro będzie wolne od wszelakich zmartwień. Stajemy się bardziej wyrozumiali – mamy świadomość tego, że każdy z nas ma prawo do błędu. Uczymy się na błędach i wyciągamy wnioski.
Człowiek otwarty, to człowiek mądry. Poszerzamy swoją wiedzę, nigdy nie stojąc w miejscu. Nadajemy życiu głębszy sens. Otwieramy się na nowe możliwości – otwartość rozwija i dodaje skrzydeł. Dzięki niej możemy wykorzystać wszystko co w nas najwartościowsze i najcenniejsze. Nie tylko uczymy się na własnych błędach, ale umiemy wyciągać wnioski z cudzych wad. Kreujemy lepszego siebie.
Interpersonalny aspekt otwartości dodaje nowego spojrzenia na relacje, których na co dzień doświadczamy. Jest to forma dzielenia się swoimi odczuciami, emocjami, czy poglądami. Otwartość kreuje pewność – udoskonalmy się. Wzrasta samoocena, która niebywale wpływa na zwiększenie się samoakceptacji. Ona nie tylko kreuje, ale również niweluje – zmienianie ulega „Ja” – stajemy się bardziej kreatywni i gotowe na nowe doświadczenia. Sztywne i zarozumiałe „ego” ulega autodestrukcji.
Otwartość, to również pozwolenie sobie na prawdę. Stajemy się szczersi wobec samych siebie. Chcemy prowadzić wewnętrzny dialog, by dokonać samooczyszczenia. Nie szukamy dla siebie wytłumaczenia – akceptujemy i staramy się zrozumieć samych siebie. Nigdy nie wypieramy się prawdy – to my jej doświadczyliśmy, to ona na nas wpływa. To ona nas kształtuje. Tego typu forma postępowania pozwala na pogodzenia się z przeszłością. Zdajemy sobie sprawę z rzeczywistości, z rzetelności faktów – nie dodajemy, nie ujmujemy – akceptujemy to, co było i to, co na nas wpłynęło. Dzięki temu jesteśmy tu i teraz mądrzejsi.
Dzięki otwartości zyskujemy zaufanie – mamy pewność, że to co widzimy i czujemy jest, jak najbardziej szczere i prawdziwe. Wyrzekamy się kłamstwa i obłudy – pesymizm oddala się i w końcowym etapie zanika. Jesteśmy wyzwoleni…
Dlaczego otwartość pozwala wzbić się na wyższy poziom życia?
Otwartość uznawana jest za jeden z najważniejszych elementów składowych osobowości. Według modelu „Wielkiej Piątki” autorstwa P. Costy i R. McCrae otwartość budowana jest na poniższych składnikach osobowości:
- Wyobraźnia – fantazja i żywa, twórcza wyobraźnia.
- Estetyka – wrażliwość estetyczna, zainteresowanie sztuką.
- Uczucia – otwartość na stany emocjonalne innych ludzi.
- Działania – aktywne poszukiwanie nowych bodźców.
- Idee – intelektualna ciekawość.
- Wartości – gotowość do analizy wartości społecznych, politycznych i religijnych, odwrotność dogmatyzmu.
Dzięki wymienionym elementom otwartości bardziej czujemy samych siebie. Bardziej stajemy się sobą. Wszystko to wpływa na postrzeganie świata i praw nim rządzących, wszystko to pozwala dostrzec siebie głębiej i pełniej. Rozwijamy zatem te elementy, by w pełni poczuć istotę otwartości…
Co ogranicza budowę lepszego życia?
Istnieje wiele przeszkód, by w pełni i otwarcie budować lepsze życia. Piotr Fijewski, psycholog kliniczny wymienia pięć kategorii nad którymi powinniśmy popracować, aby pozwolić sobie na prawdziwe życie:
- rozkradziona uważność – nie jesteśmy w pełni zdolni zbudować swój lepszy świat, gdy będziemy koncentrować się tylko i wyłącznie na rzeczach mało ważnych. Jeśli będziemy pozwalać sobie na rozbieganie myśli, nigdy nigdzie nie będziemy naprawdę. Skupianie się na chwili w której jesteśmy pozwoli na odczuwanie i pełne rozkoszowanie się życiem. Gdy wybierzesz się na spacer – celebruj to, bądź otwarty/a na nowe odczucia – co widzisz, co czujesz? Pijąc kawę – poczuj jej smak, jej zapach. Gdy się przytulasz – skup się na biciu serca, na bliskości, na cieple, które krąży wokół Ciebie i osoby przytulanej. Postępuj, tak w każdym momencie. Doceniaj swoją świadomość – niech chwila króluje…
- chaos priorytetów – powoduje, że myśli są rozproszone między tym, co było, a tym co będzie. Chaos powoduje brak możliwość skupienia się na tym, co jest ważne w tym momencie, właśnie tu i teraz, właśnie teraz. Odszukaj czas na myśli – poświęć im chwilę – przeprowadź wewnętrzny dialog. Bądź otwarty/a na swoje pragnienia i odczucia. Skupiaj myśli…
- niepokój – wciąż jest obecny w nas. W pewien sposób go celebrujemy skupiając się na tym, co było i będzie. Kontrolując wszystko i wszystkich niesie za sobą brak pełnego dostępu do otwartości, do tu i teraz.
- walka z czasem – chcemy jak najwięcej w krótkim czasie i tym samym nie mamy nic. Do niczego nie przykładamy się z odpowiednia precyzją i skupieniem. Blokujemy się na nowe życie. Otwórz zatem swoją wewnętrzną blokadę i poświęć sobie czas…
- wykluczenie sfery duchowej – istotne jest również zaakceptowanie, że świat ma swój porządek, za czym idzie zaufanie i otwartość na doświadczania. W ten sposób możliwe jest celebrowanie życia oraz szukanie w tym sensu.
Nowy Ty to Ty otwarty, pewny siebie, wiarygodny i dostojny. Od tej pory postaw na otwartość i szczerość wobec samego siebie, a zapewniam wypełniasz świat szczerą miłością. Świat stoi otworem przed Tobą, przed nowym Tobą.
Wyrzeknij się raz na zawsze pesymizmu, złych relacji, niszczących kreacji. Bądź wolny i pozwól sobie na życie. Przecież tylko Ty wiesz, jak powinno ono wyglądać – co właśnie dla Ciebie oznacza bycie szczęśliwym. Nikt i nic nie może Ci powiedzieć, jak powinno wyglądać Twoje życie i jak należy postrzegać świat. To jest Twoja droga – ona jest jedyna i niepowtarzalna, to Ty ją nosisz w sercu. Nigdy, przenigdy nie pozwól, aby ktoś miał Ci ją zabrać – walcz o swoje szczęście. Otwarcie przyznaj się do walki – do walki o lepszy świat. Zarażaj swoją otwartością – Twoja droga rozpoczęła się tu i teraz…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ