
Książka „Młody bóg z pętlą na szyi – Psychiatryk” autorstwa Anki Mrówczyńskiej jest niezwykłą podróżą przedstawiającą nieznany świat osób chorujących na zaburzenia osobowości typu borderline.
Skonstruowane w formie dziennika treści tworzą zbiór informacji o powyższej chorobie, co sprawia, że z łatwością czyta się i przyswaja przedstawione zapiski.
Książka ta stanowi praktyczny przewodnik dla rodzin, terapeutów oraz lekarzy. Dzięki niej możemy się dowiedzieć, jak wygląda życie z osobą cierpiącą na zaburzenia osobowości typu borderline i w jaki sposób ona sama odbiera to życie. Autorka w swych wypowiedziach wykazuje się niezwykłą szczerością i pełnią zaufania do czytelnika – jednocześnie daje szansę na poznanie owej choroby, od tego, co dzieje u samej osoby chorującej, a tym, co dzieje się na zewnątrz. Szczerość i prawdziwość wynika z faktu, że zarazem autorka i osoba chorująca, to jedna i ta sama osoba.
Autorka w swojej książce koncentruje się również na patologicznych cechach osobowości leżących u podstawach takich objawów jak: problemy z budowaniem bliskiej relacji, karzące sumienie, czy niewłaściwe przepracowane traumy z dzieciństwa.
Zapiski również nakreślają, jak bardzo skomplikowane jest leczenie oraz jak bardzo zawiły jest cały proces, któremu musi poddać się osoba chorująca. Przedstawione myśli, uczucia, emocje staną się dla wielu terapeutów wskazówką jakich błędów należy nie popełniać, a czego się wystrzegać w czasie pracy z tego typu pacjentem. Należy pamiętać, że terapia oparta na współpracy i zaufaniu, to nie wszystko – terapia musi opierać się nie tylko na aktywnym słuchaniu, ale również na działaniu i odpowiedniej komunikacji.
Autorka zmaga się codziennie z ciągłymi wahaniami nastroju, impulsywnymi zachowaniami, a nawet nie jest pewna własnej tożsamości. Opisuje również to w jaki sposób wpływają na nią leki i co dzieje się z nią pod ich wpływem. Zwraca również uwagę na współistniejące choroby o których często lekarze, specjaliści zapominają. Anka nakreśla, co może się stać, gdy osoba z danym zaburzeniem wpadnie w nałóg i z jakimi konsekwencjami się to wiąże.
Osoby cierpiące na to zaburzenie zmagają się z wieloma bardzo poważnymi i złożonymi problemami. Ich zachowanie jest nieprzewidywalne do tego stopnia, że często prowadzi do wyczerpania wszelkich zasobów współczucia i przekracza granice wytrzymałości rodziny, czy przyjaciół. Nie tylko ciężkie życie ma osoba chorująca, to samo można powiedzieć o jej otoczeniu, o środowisku w którym próbuje współistnieć. Należy również pamiętać, że praca z daną osobą jest bardzo męcząca dla lekarza prowadzącego, który podjął się terapii. Terapeuta powinien być zawsze pod telefonem i służyć pomocą, gdy tylko chorujący tego potrzebuje. Psycholog powinien przywiązać również ogromną wagę do tego z kim w danym momencie rozmawia, ponieważ osobowość typu borderline charakteryzuje się pięcioma charakterystycznymi trybami schematów: Odłączony Obrońca, Porzucone/ Skrzywdzone Dziecko, Złoszczące się/ Impulsywne Dziecko, Karzący Rodzic i Zdrowy Dorosły. Można zmienić nazwy trybów, dostosowując je do sytuacji konkretnej osoby, tak jak to zrobiła autorka.
Powyższe schematy są niezwykle ważne, ponieważ u osób z zaburzeniami typu borderline często uaktywniają się jednocześnie tak wiele trybów, że zarazem pacjentom i terapeutom drzewa zasłaniają las. Zmiany uczuć i zachowania następują w tak niewiarygodnie szybkim tempie, że nawet samym osobom chorującym jest trudno zrozumieć, co się dzieje, nie mówiąc już o osobach z ich otoczenia. Sam proces terapeutyczny ciągnie się latami, a priorytetem staje się, by osoba chorująca trwała w postanowieniu leczenia.
Powyższa książka opowiada historię walki, w której stawką jest nie tylko zdrowie, ale i samo życie. Jest to książka, która powinna znaleźć się na półce w każdym domu osoby cierpiącej na tego typu zaburzenia. Nie jeden lekarz powinien przyswoić jej treść zanim podejmie się leczenia chwiejności emocjonalnej typu borderline.
Książka jest warta poświęconego czasu – głębsza analiza pozwoli nam zrozumieć zachowania wielu ludzi, którzy dotąd mogli przez nas być uznani za „zbyt skomplikowanych”. Zachęcam do lektury każdego, kto jest gotów, by przenieść się w świat ścian oddziału psychiatrycznego, jak również poczuć emocje, które zmieniają się w każdej sekundzie…
Autor: O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ NAS
KATEGORIE
- DEPRESJA
- DEPRESJA POPORODOWA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- MEDYTACJA
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA BIZNESU
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDRADY
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO WIEDZIEĆ
- ZWIĄZKI i RELACJE