DREAMCATCHER PODŚWIADOMOŚCI, czyli dlaczego czas tak szybko płynie?

Czas ucieka – przemyka przez palce nieubłaganie. Okrutne, ale prawdziwe. Czasem nawet nie wiemy, co się stało z tymi bezcennymi godzinami …przecież co dopiero piłam poranną kawę, a tu znów pora snu…

I tak codziennie – rok za rokiem przemija, a my coraz starsi…

Przemęczeni obowiązkami szukamy złotego środka, a może czarodziejskiej różdżki, by co jakiś czas móc zrobić pauzę w swoim życiorysie… Ojjj, co to by się działo… Rozpusta w biały dzień…

Powiedz szczerze – ile razy w ciągu dnia spauzowałbyś swój czas? Ile dodatkowych sekund, minut, godzin potrzebujesz w ciągu dnia? Ile razy w ciągu dnia jesteś poirytowany spoglądając na zegarek?

Z przerażeniem poniedziałek zamienia się na piątek, a już o weekendzie nie wspomnę. Wiesz, co jest najgorsze z tego wszystkiego? Okrutne jest to, że sami jesteśmy sobie winni. Sami jesteśmy kowalami swojego losu i sami odpowiadamy za swój czas. To co z nim robimy i w jaki sposób go wykorzystujemy . Tak naprawdę wszystko zaczyna się w naszej głowie – to w jaki sposób postrzegamy to, co dzieje się dokoła nas i w nas samych.

W jednym zdaniu: życie jest tym, co Cię spotyka, gdy zajmujesz się robieniem kolejnych planów… Prosto i na temat. Wciąż zajęci tworzeniem planów, myśleniem o lepszej przyszłości, zapominamy o tym “co teraz“.

Wróć na chwilę do przeszłości. Przypomnij sobie – jak płynął Ci czas, gdy byłeś dzieckiem lub nastolatkiem?

Czy zauważasz tą ogromną różnicę? Co zatem się stało? Dlaczego wszystko się zmieniło?

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że kiedy byliśmy młodzi wszystko jakoś było inne… Wszystko inaczej wyglądało, smakowało, pachniało… Wszystko przybierało innych barw ponieważ było nowe. Pierwszy pocałunek, pierwsza wycieczka, pierwszy dzień w szkole, pierwsza kłótnia, pierwsza miłość, pierwszy seks, pierwszy egzamin. Każdy „pierwszy” raz jest fascynujący. Jego niesamowitość tkwi w uwadze, której danemu wydarzeniu poświęcamy. Pamiętaj, im bardziej szczegółowe wspomnienia, tym lepiej je pamiętamy.

Poznając świat doświadczamy – pragniemy utrwalić w pamięci każdą sekundę swojego życia.

Neuropsycholog David Eagelman zajmujący się percepcją czasu, nazywa czas „gumowym tworem”, który zmienia się w zależności od tego, jak jesteśmy zaangażowani w daną sytuację i gdzie konkretnie się znajdujemy. Im bardziej się angażujemy, tym nasze doświadczenia wydają się być dłuższe i bardziej intensywne. Innymi słowy, czas zwalnia, gdy poświęcamy swoją uwagę danej sprawie. Jest to bardzo powszechny fakt w sytuacjach dramatycznych i niespodziewanych. Gdy jesteśmy świadkami, lub uczestnikami wypadku samochodowego odczuwamy spowolnienie… Samo czekanie na przyjazd karetki pogotowia wydaje się wieczne.

art2

Przypomnij sobie sytuację, gdy czekałeś w kolejce do lekarza. Wszyscy działali, jakby w spowolnionym tempie, a Ty zapewne z zniecierpliwienia zagryzałeś/aś wargi.

Tak właśnie jest – czas zmienić sposób „bycia”. Czas zmienić swoje przyzwyczajenia – zmienić nawyki, pozbyć się rutyny. Zacząć od małych rzeczy. Zamiast co rano wypijać kawę w korku na trasie do pracy, przenieś się na taras, by poczuć prawdziwy aromat tuż o wschodzie słońca – co ja właśnie czynię 🙂

Zmień przyzwyczajenia. Wyjdź ze strefy komfortu. Próbuj wciąż czegoś nowego. Nie odkładaj marzeń na przyszłość. Tak, by na koniec starego roku powiedzieć sobie: “Kurcze – co to był za rok!!!”

Jak spowolnić czas?

Pamiętaj, że masz w sobie tę moc – moc zmiany. Wystarczy rozpocząć i zacząć stale praktykować.

KROK 1

Zacznij od nastawienia – stań się pozytywnym obserwatorem chwili obecnej. Włącz wszystkie zmysły – doświadczaj, a przede wszystkim przestań zrzędzić i grymasić. Innymi słowy już teraz zatrzymaj się i spójrz w niebo – spójrz na kształty obłoków, oceń ich rozmiar, spójrz na ułożenie chmur… Po prostu – ĆWICZ UWAŻNOŚĆ!!!

Ćwiczenie uważności to skupienie zmysłów i ich głębokie poznawanie. Wystarczy zacząć swoją przygodę z poranną kawą, jak zostało to opisane ciutek powyżej, by pragnąć doświadczać innych rzeczy i sytuacji jeszcze głębiej.

Innym sposobem na spowolnienie jest wyjście na zewnątrz – poczucie zewu natury. Obserwowanie w ciszy drzew, słuchanie śpiewu ptaków i oglądanie fal na morzu. Nie tylko się uspokoisz, ale również doznasz magicznego spowolnienia czasu. Jak podkreśla wielu psychologów – najważniejsze to „ulokowanie się w czasie, tu i teraz”. Porzucenie ciągłego rozmyślenia o tym, co nas czeka i zrezygnowanie z bolesnego rozpamiętywania. „Doświadczenie chwil” pozwala uwolnić umysł i znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie.

KROK 2

Kolejny sposób na spowolnienie czasu to – pozbycie się rutyny. Zrób każdego dnia coś nowego i innego. Złam schemat – naucz się spontaniczności. Nic strasznego się nie stanie, jeśli w tym tygodniu nie posprzątasz. Zamień to, co robisz „zawsze” na coś wyjątkowego i niesamowitego. Co bardzo chcesz zrobić, a wciąż to odwlekasz?

Jak napisał jeden z najlepszych niemieckich prozaików Tomasz Mann: „Jeżeli każdy dzień jest taki sam jak wszystkie, to wszystkie one są jak jeden dzień i przy zupełnej jednostajności, najdłuższe życie wydawałoby się całkiem krótkie i uleciałoby niepostrzeżenie. Przyzwyczajenie jest jakby uśpieniem, albo przynajmniej osłabieniem zmysłu czasu i jeżeli lata młodości upływają wolno, a późniejsze życie coraz szybciej, to z pewnością polega to również na przyzwyczajeniu”.

KROK 3

Podziel się swoją historią – nie zalegaj na kanapie każdego dnia. Powalcz ze złodziejami czasu. Spotkaj się z najbliższymi i opowiedz, co niesamowitego spotkało Cię w ciągu dnia. Opowiadaj i poczuj tę wewnętrzną ekscytację mijającego dnia.

KROK 4

Zawsze pamiętaj, że czas na odpoczynek to czas właściwie wykorzystany. Relaksując się możesz wrócić pamięcią do chwil, które wywołały Twój uśmiech – sprawiły, że poczułeś/aś szczęście i radość. Zapisz te doznania – stań się pisarzem, a gdy będziesz mieć gorszy dzień, takie zapiski staną się przysłowiowym „kopniakiem w dupę”.

W jednym zdaniu: Należy tak zorganizować życie, aby każda chwila była ważna !!!


A Ty, jak organizujesz swój czas, by mijał wolniej?

Zostaw kilka swoich rad poniżej w komentarzu – czekam na Twoje sugestie i propozycje.


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /