Czas ucieka – przemyka przez palce nieubłaganie. Okrutne, ale prawdziwe. Czasem nawet nie wiemy, co się stało z tymi bezcennymi godzinami …przecież co dopiero piłam poranną kawę, a tu znów pora snu…
I tak codziennie – rok za rokiem przemija, a my coraz starsi…
Przemęczeni obowiązkami szukamy złotego środka, a może czarodziejskiej różdżki, by co jakiś czas móc zrobić pauzę w swoim życiorysie… Ojjj, co to by się działo… Rozpusta w biały dzień…
Powiedz szczerze – ile razy w ciągu dnia spauzowałbyś swój czas? Ile dodatkowych sekund, minut, godzin potrzebujesz w ciągu dnia? Ile razy w ciągu dnia jesteś poirytowany spoglądając na zegarek?
Z przerażeniem poniedziałek zamienia się na piątek, a już o weekendzie nie wspomnę. Wiesz, co jest najgorsze z tego wszystkiego? Okrutne jest to, że sami jesteśmy sobie winni. Sami jesteśmy kowalami swojego losu i sami odpowiadamy za swój czas. To co z nim robimy i w jaki sposób go wykorzystujemy . Tak naprawdę wszystko zaczyna się w naszej głowie – to w jaki sposób postrzegamy to, co dzieje się dokoła nas i w nas samych.
W jednym zdaniu: życie jest tym, co Cię spotyka, gdy zajmujesz się robieniem kolejnych planów… Prosto i na temat. Wciąż zajęci tworzeniem planów, myśleniem o lepszej przyszłości, zapominamy o tym „co teraz„.
Wróć na chwilę do przeszłości. Przypomnij sobie – jak płynął Ci czas, gdy byłeś dzieckiem lub nastolatkiem?
Czy zauważasz tą ogromną różnicę? Co zatem się stało? Dlaczego wszystko się zmieniło?
Niezaprzeczalnym faktem jest to, że kiedy byliśmy młodzi wszystko jakoś było inne… Wszystko inaczej wyglądało, smakowało, pachniało… Wszystko przybierało innych barw ponieważ było nowe. Pierwszy pocałunek, pierwsza wycieczka, pierwszy dzień w szkole, pierwsza kłótnia, pierwsza miłość, pierwszy seks, pierwszy egzamin. Każdy „pierwszy” raz jest fascynujący. Jego niesamowitość tkwi w uwadze, której danemu wydarzeniu poświęcamy. Pamiętaj, im bardziej szczegółowe wspomnienia, tym lepiej je pamiętamy.
Poznając świat doświadczamy – pragniemy utrwalić w pamięci każdą sekundę swojego życia.
Neuropsycholog David Eagelman zajmujący się percepcją czasu, nazywa czas „gumowym tworem”, który zmienia się w zależności od tego, jak jesteśmy zaangażowani w daną sytuację i gdzie konkretnie się znajdujemy. Im bardziej się angażujemy, tym nasze doświadczenia wydają się być dłuższe i bardziej intensywne. Innymi słowy, czas zwalnia, gdy poświęcamy swoją uwagę danej sprawie. Jest to bardzo powszechny fakt w sytuacjach dramatycznych i niespodziewanych. Gdy jesteśmy świadkami, lub uczestnikami wypadku samochodowego odczuwamy spowolnienie… Samo czekanie na przyjazd karetki pogotowia wydaje się wieczne.
Przypomnij sobie sytuację, gdy czekałeś w kolejce do lekarza. Wszyscy działali, jakby w spowolnionym tempie, a Ty zapewne z zniecierpliwienia zagryzałeś/aś wargi.
Tak właśnie jest – czas zmienić sposób „bycia”. Czas zmienić swoje przyzwyczajenia – zmienić nawyki, pozbyć się rutyny. Zacząć od małych rzeczy. Zamiast co rano wypijać kawę w korku na trasie do pracy, przenieś się na taras, by poczuć prawdziwy aromat tuż o wschodzie słońca – co ja właśnie czynię 🙂
Zmień przyzwyczajenia. Wyjdź ze strefy komfortu. Próbuj wciąż czegoś nowego. Nie odkładaj marzeń na przyszłość. Tak, by na koniec starego roku powiedzieć sobie: „Kurcze – co to był za rok!!!”
Jak spowolnić czas?
Pamiętaj, że masz w sobie tę moc – moc zmiany. Wystarczy rozpocząć i zacząć stale praktykować.
KROK 1
Zacznij od nastawienia – stań się pozytywnym obserwatorem chwili obecnej. Włącz wszystkie zmysły – doświadczaj, a przede wszystkim przestań zrzędzić i grymasić. Innymi słowy już teraz zatrzymaj się i spójrz w niebo – spójrz na kształty obłoków, oceń ich rozmiar, spójrz na ułożenie chmur… Po prostu – ĆWICZ UWAŻNOŚĆ!!!
Ćwiczenie uważności to skupienie zmysłów i ich głębokie poznawanie. Wystarczy zacząć swoją przygodę z poranną kawą, jak zostało to opisane ciutek powyżej, by pragnąć doświadczać innych rzeczy i sytuacji jeszcze głębiej.
Innym sposobem na spowolnienie jest wyjście na zewnątrz – poczucie zewu natury. Obserwowanie w ciszy drzew, słuchanie śpiewu ptaków i oglądanie fal na morzu. Nie tylko się uspokoisz, ale również doznasz magicznego spowolnienia czasu. Jak podkreśla wielu psychologów – najważniejsze to „ulokowanie się w czasie, tu i teraz”. Porzucenie ciągłego rozmyślenia o tym, co nas czeka i zrezygnowanie z bolesnego rozpamiętywania. „Doświadczenie chwil” pozwala uwolnić umysł i znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie.
KROK 2
Kolejny sposób na spowolnienie czasu to – pozbycie się rutyny. Zrób każdego dnia coś nowego i innego. Złam schemat – naucz się spontaniczności. Nic strasznego się nie stanie, jeśli w tym tygodniu nie posprzątasz. Zamień to, co robisz „zawsze” na coś wyjątkowego i niesamowitego. Co bardzo chcesz zrobić, a wciąż to odwlekasz?
Jak napisał jeden z najlepszych niemieckich prozaików Tomasz Mann: „Jeżeli każdy dzień jest taki sam jak wszystkie, to wszystkie one są jak jeden dzień i przy zupełnej jednostajności, najdłuższe życie wydawałoby się całkiem krótkie i uleciałoby niepostrzeżenie. Przyzwyczajenie jest jakby uśpieniem, albo przynajmniej osłabieniem zmysłu czasu i jeżeli lata młodości upływają wolno, a późniejsze życie coraz szybciej, to z pewnością polega to również na przyzwyczajeniu”.
KROK 3
Podziel się swoją historią – nie zalegaj na kanapie każdego dnia. Powalcz ze złodziejami czasu. Spotkaj się z najbliższymi i opowiedz, co niesamowitego spotkało Cię w ciągu dnia. Opowiadaj i poczuj tę wewnętrzną ekscytację mijającego dnia.
KROK 4
Zawsze pamiętaj, że czas na odpoczynek to czas właściwie wykorzystany. Relaksując się możesz wrócić pamięcią do chwil, które wywołały Twój uśmiech – sprawiły, że poczułeś/aś szczęście i radość. Zapisz te doznania – stań się pisarzem, a gdy będziesz mieć gorszy dzień, takie zapiski staną się przysłowiowym „kopniakiem w dupę”.
W jednym zdaniu: Należy tak zorganizować życie, aby każda chwila była ważna !!!
A Ty, jak organizujesz swój czas, by mijał wolniej?
Zostaw kilka swoich rad poniżej w komentarzu – czekam na Twoje sugestie i propozycje.
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ