
Znów ten cholerny kurz pojawił się na moich parapetach – normalnie ręce opadają, a przecież co dopiero biegałam ze szmatką w ręku… A kosz na pranie znów pełen, ale przecież „pralka sama pierze”… I takie to oczywiste, że „sama wypierze”, że normalnie wywiesi i nawet poprasuje… Zapewne nie jestem sama w swych rozterkach – pewnie nie jedna osoba ma podobnie, ale cóż zrobić, by to zmienić…
Zainspirowana „odwlekaniem” stwierdziłam, że muszę pomóc nie tylko sobie, ale również komuś, kto ma podobnie. Tak, więc dzisiaj artykuł o mocnych stronach osobowości w nudzie codzienności 🙂
Co to są ukryte mocarstwa osobowości?
Mocne strony osobowości w psychologii często nazywane są ukrytymi mocarstwami, są dla nas naturalnymi źródłami energii i siły ludzkiej tułaczki. Są źródełkiem życia, jednocześnie budują i napędzają krzepkość osobowości.
Tajne akta osobowości są spisane indywidualnie dla każdego człowieka z osobna. Jednak pomimo ich indywidualności są niezwykle uniwersalne. Ich wszechstronność i różnokierunkowość może być zaskakująca. Mocne strony nie tylko pomogą zredukować stres, wyzbyć się lęku, zapanować nad emocjami, ale również staną się przydatne w prostych, a zarazem nudnych zadaniach.
Wielokrotnie nagradzana psycholog społeczna Ellen Langer przeprowadziła test na podstawie analizy, w której losowo podzielono ludzi na dwie grupy. Poproszono członków obu grup, aby wykonali czynności, których po prostu nie lubią robić (odkurzanie, pranie, zmywanie, ścieranie kurzy, zmywanie podłóg, mycie okien, itp.). Dla jednej z grup przygotowano szczegółową instrukcję wykonywania owych nielubianych czynności. Instrukcja nakazywała uczestnikom skupić uwagę na trzech nowych rzeczach wykonywanego zadania. Na przykład: osoby, które wybrały zmywanie, miały skupić się na pianie i jej budowie, wadze każdego mytego przedmiotu i delikatności wody, którą opłukiwała naczynia. Odkrycia wykazały, że grupa, która korzystała z instrukcji bardziej cieszyła się wykonywanymi zadaniami, niż grupa, która takowej instrukcji nie otrzymała.
Mocne strony osobowości, to również siła ciekawości i skupienia. Chęć poznania przyczyniła się do wzrostu zaangażowania, a co za tym idzie mniejszego znudzenia wykonywanymi dotąd monotonnymi czynnościami.
Zastanów się przez chwilę…
- Co mogą Ci dać wnioski z powyższego eksperymentu?
- Jak możesz wykorzystać powyższe sugestie, by bardziej ochoczo wykonać zadania, których nie lubisz?
Ja już troszkę namieszałam na moim podwórku 🙂 … a teraz jeśli tylko zechcesz czas na Ciebie…
Jak poradzić sobie z nudnymi obowiązkami?
Poniżej znajduje się niewielka instrukcja obsługi „przestrzeni roboczej”, która również i Tobie może pomóc w pokonaniu „odwlekania”:
- Skup uwagę na „przestrzeni roboczej” i użyj swej ciekawości, by całkowicie uciec od znudzenia. Zadaj sobie kilka pytań:
- co sprawia, że po wykonaniu owych czynności czuję zaspokojenie?
- co robię dobrze, a co powinienem/ powinnam zmienić, by usprawnić zwykłe czynności?
- jak mogę połączyć przyjemne z pożytecznym?
- czy inni doceniają moje zaangażowanie?
- czy ktoś jest mi w stanie pomóc?
- Dotrzyj do swojej kreatywności.
- napełnij głowę nowymi pomysłami. Opuść wewnętrznego krytyka i stań się „badaczem” chwili. Stwórz swoją własną instrukcję obsługi i wykaż się zaciekawieniem. Sprawdź, czy dostrzegasz różnice w tej samej czynności, którą wykonywałaś tydzień temu. Czy coś jest innego w jej budowie lub strukturze? Poszalej i wykonaj tą samą czynność inaczej. Ja osobiście uwielbiam sprzątać przy muzyce, ale ostatnio zainwestowałam w ciszę 🙂
- Ostrożnie buduj swoją przestrzeń.
- pozbądź się „kurzołapów” i stwórz przestrzeń którą z łatwością „ogarniesz”. Zacznij od pomysłu i zacznij zmieniać.
- Wykaż się towarzyskością.
- uwierz, o wiele lepiej się sprząta, gdy ma się towarzystwo. Zrzuć z siebie syndrom Zosi Samosi. Myślisz, że nikt inny lepiej nie zrobi tego od Ciebie? Jesteś w błędzie – pozwól się wykazać innym. Podziel obowiązki między domowników i pamiętaj, aby każdy wykonywał coś innego każdorazowo.
- Doceń bałagan 🙂
- życie nie musi być poukładane i non stop „posprzątane”. Nic, ale to naprawdę nic się nie stanie, gdy dzisiaj zrobisz sobie wolne, bądź jeśli zrobisz sobie tydzień lub miesiąc wolnego. Troszkę bałaganu nikomu jeszcze nie zaszkodziło – zamiast wciąż „jeździć na szmacie”, wyłóż swoje cztery litery na kanapie. Jak mówi stare przysłowie: „co masz zrobić dzisiaj – zrób jutro”.
A teraz usiądź i odpocznij.
Pięć kroków wielkiej zmiany, ma przynieść Ci radość i spokój. Zrób gruntowne „sprzątanie” i pozbądź się starych oraz nudnych przyzwyczajeń. Czasem za bardzo zatracamy się w tym, co powinno być i jak powinno być – czas złamać te utarte schematy. Podejdź do życia z nową energią – ona czeka na Twoje ożywienie. Nic tak nie ekscytuje, jak poznawanie „świata” od nowa… A raczej …nic tak nie ekscytuje, jak poznawanie „plam na podłodze” od nowa 🙂
Choć pewnie, w jakiś sposób wydał Ci się powyższy artykuł zabawny, to mam w sobie odrobinę nadziei, że pomimo to, skłoni Cię do refleksji. Rozejrzyj się – co się dzieje u Ciebie? Czy warto się tak spinać?
Zostaw parę przemyśleń poniżej w komentarzu – może ktoś inny dotąd pochłonięty „ciągłym sprzątaniem” podda się zadumie i zechce coś zmienić…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
4 odpowiedzi na “DRĘTWA CODZIENNOŚĆ, czyli jak poradzić sobie z nudnymi i przyziemnymi zadaniami?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
To nie dziala. Trzeba wymyslic cos innego.
Czekam na Twoje propozycje 🙂
Dokładnie tak robią dzieci. Są zafascynowane światem. Wszystkim. Dlatego tak chętnie wykonują każda czynność, dopóki nie podrosną. Taki mój 2,5 latek, póki co uwielbia sprzątać, gotować i pomagać w każdej czynności czasem dla mnie mozolnej k nudnej, a w jego oczach widzę fascynację- a to piana a to gęstość płynu do naczyń.. wirujący szybki mop, esy floresy na podłodze z mokrych ruchów.. można wymieniać. Warto spojrzeć z perspektywy dIecka na świat. Ktoś kiedyś pisał o tym mindfullness?
Gosiu, pięknie to ujęłaś – dziecięca radość tak niewiele a tak dużo może zmienić, jeśli sami do niej wrócimy. Z dziećmi sprzątanie może być czasochłonne, ale jest to radość nie do opisania. Wszystko wtedy staje się mniej przyziemne. Uwielbiam 🙂 Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkim czytającym więcej dziecięcej radości 😉 Agnieszka