
Daniel był czwartym i zarazem ostatnim dzieckiem swoich rodziców. Dorastając uwielbiał angażować się we wszystko, co było powiązane z filmem. Bardzo często bawił się, odgrywając różnego rodzaje role, do których sam wcześniej wymyślał scenariusze. Pomimo swej bystrości, był znacznie słabszy w nauce w porównaniu ze swoim rodzeństwem, za co jego rodzice nagminnie go krytykowali. Daniel, choć miał grono swoich zaufanych przyjaciół, to jednak bardzo często był wyśmiewany, a nawet zastraszany w szkole. Wszystko to kazało mu uwierzyć w to, że jest „dziwny”, a przede wszystkim „głupi”. W życiu dorosłym nigdy nie czuł się komfortowo w większej grupie osób, a kobiety wręcz wywoływały w nim paniczny lęk. Nigdy też nie czuł się tak, że pasuje do ludzi, co z czasem jeszcze bardziej podkręciło jego samokrytycyzm. Czuł, że musi ciągle zwracać uwagę na swoje wady, aby spróbować, choć troszkę je poprawić, zanim inni się zorientują, w czym problem…
Historia Daniela pokazuje, jak wiele krzywdy wyrządza mocno zakorzenione w człowieku poczucie niskiej własnej wartości…
Co oznacza, że człowiek ma niskie poczucie własnej wartości?
Niskie poczucie wartości oznacza, że człowiek nie myśli o sobie dobrze, a przede wszystkim nie traktuje swojego życia poważnie.
Niskie poczucie wartości atakuje w najgorszych momentach i odbiera radość życia. Mocno zakorzeniona niska samoocena, która jest wynikiem braku poczucia własnej wartości rzutuje na codzienne życie, a nawet stara się wykluczyć z niego. W centrum niskiej wartości znajdują się destrukcyjne opinie i osądy, które sam tworzy człowiek na swój temat. Tak bardzo krzywdzące opinie mają swój początek już w dzieciństwie, tak, jak można to dostrzec na podstawie historii Daniela… A to, w co uwierzyliśmy w dzieciństwie, stało się naszą rzeczywistością właśnie teraz. Choćby było mnóstwo dowodów przeciw, to mimo wszystko owy jad staje się naszą codziennością. Innymi słowy, wczesne doświadczenia prowadzą do rozwoju i zakorzenienia destrukcyjnych przekonań.
Istotne zdarzenia, które mogą mieć długotrwałe skutki, mogą obejmować:
- Wykluczenie z grupy rówieśniczej,
- Zbyt wysokie oczekiwania rodziców,
- Nadużycia słowne lub zbyt częste stosowanie kar przez rodziców,
- Brak zrozumienia ze strony opiekunów,
- Bycie zaniedbywanym i upokarzanym,
- Niespełnianie przez rodziców potrzeb emocjonalnych dziecka,
- Traktowanie inaczej każdego z rodzeństwa,
- Dorastanie w poczuciu „bycia dziwnym”,
- Doświadczenie żałoby lub straty kogoś bliskiego,
- Nadopiekuńczość i ciągła kontrola ze strony rodziców,
- Zachęcanie do samotności przez rodziców,
- Doświadczenie traumy… i wiele innych, które mają niezwykle destrukcyjny wpływ na rozwój każdego człowieka.
Co sprzyja niskiej samoocenie?
Niskie poczucie własnej wartości często utrzymuje się dzięki krytycznym myślom, które blokują racjonalne weryfikowanie doświadczanych zdarzeń. Daniel nieustannie rozmyślał o tym, jak bardzo jest beznadziejny, co dalej skutkowało unikaniem nawiązywania relacji interpersonalnych. Wstydził się siebie i wciąż pogłębiał swoją niedolę doszukując się potwierdzenia na zewnątrz.
Jak pokonać niskie poczucie własnej wartości?
Aby poradzić sobie z niską samooceną i zaniżonym poczuciem własnej wartości należy przede wszystkim zdystansować się do tego, co dzieje się w naszym życiu i z pełnym zaufaniem do własnych potrzeb podjąć następujące kroki:
- INDENTYFIKACJA PROBLEMU
Nazwij rzeczy po imieniu, a przede wszystkim znajdź, gdzie najczęściej odnotowujesz zaniżoną samoocenę:
- Kiedy niska samoocena doskwiera Ci najbardziej?
- W jakich momentach najczęściej się osądzasz i potępiasz?
- W jakich sytuacjach uaktywnia się Twój wewnętrzny krytyk?
Odpowiadając na te pytania pamiętaj, aby zachować szczerość. Nigdy nie uciekaj od prawdy, nawet, jeśli miałaby ona być mega bolesna.
- INDENTYFIKACJA NEGATYWNYCH PRZEKONAŃ
To, co myślisz o sobie ma bardzo duże znaczenie – warto zacząć dostrzegać nie tylko myśli, a przede wszystkim świadomie poddawać je analizie. Jeśli zauważysz u siebie toksyczną myśl, szybko zabierz ją na stół i rozkrój na wiele małych kawałków. Zastanów się, z jakim przekonaniem, a może nawet przeświadczeniem jest powiązana i czy, oby na pewno ma podstawy do tego, aby wciąż być w Twojej głowie. Sprawdź jej zasadność, następnie odszukaj kilka, a nawet kilkanaście przeciwstawnych argumentów, które są oparte na faktach. Jeśli chcesz, jeśli masz odwagę możesz zamęczyć ową myśl wewnętrznym monologiem skonstruowanym z niezliczonych pozytywnych słów na swój temat. Do tego możesz się przygotować znacznie wcześniej, już teraz tworząc listę, którą będziesz mógł/ mogła się posłużyć.
O tym jak pokonać samokrytycyzm przeczytasz więcej >TUTAJ<
- SKONSTRUUJ NOWE ZASADY
Stań się nowych człowiekiem właśnie teraz. Stwórz listę pozytywnych wartości na swój temat, którymi od tej pory będziesz się kierować. Mogą one być skonstruowane w formie afirmacji, o których więcej możesz poczytać >TUTAJ<
Pamiętaj, aby lista była zawsze przy Tobie. Jeśli odnotujesz spadek energii szybką ją wyjmij i przeczytaj na głos motywujące sformułowania na swój temat.
Jak powiedział amerykański pisarz Roderick Thorp: „Musimy się nauczyć bycia swoim najlepszym przyjacielem, ponieważ zbyt łatwo wpadamy w pułapkę bycia swoim najgorszym wrogiem.”
- ZREZYGNUJ Z BYCIA IDEALNYM
Nie ma ideałów, nigdy nie było i nie będzie. Zatem przestań doszukiwać się powodów, dla których musisz wciąż nieustannie się poprawiać i modyfikować. Jesteś wyjątkowym człowiekiem w swym nieidealnym życiu. Zdejmij z siebie więzy perfekcjonizmu, o którym możesz więcej dowiedzieć się >TUTAJ< i po prostu zacznij ŻYĆ!!!
- USZANUJ SWOJE PRAWO DO BŁĘDÓW
Nie ma ludzi idealnych, a jeśli nie ma to z jakiegoś powodu 🙂 Każdy z nas popełnia błędy, nie ma ludzi nie omylnych. A uświadomienie sobie tego prawa daje poczucie wyzwolenia. Pozwól sobie na to.
- BĄDŹ AUTENTYCZNY
Wróć do swojego prawdziwego JA, a jak będzie taka potrzeba to i mocno podłechtaj swoje ego. Nigdy nie zapomnij o swoim prawie do stawiania granic. Ucz się asertywności i działaj tak, jak podpowiada Ci serce.
Umów się na spotkanie z samym/ samą sobą. Idź na randkę, w trakcie której zbudujesz najważniejszy związek, czyli mądrą miłość do siebie!!! Rozkochaj się w sobie i trwaj. Naprawdę warto!!!
Jedno jest pewne już teraz – możesz, a nawet powinieneś/ powinnaś patrzeć na siebie oczami miłości. Na początku będzie trudno, ale z czasem zaczniesz inaczej żyć. W Tobie jest siła. Jest i czeka na Ciebie. Jeśli chcesz ją znaleźć – odważ się zrobić pierwszy krok… Jednak nie szukaj jej u innych osób, może okazać się to zgubne. To nie wyścig – to Twoje życie, które masz prawo przeżyć dbając o swoje potrzeby i pragnienia. Czym szybciej sobie to uświadomisz, tym prawdziwej zaczniesz żyć. Do dzieła!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Bibliografia: Majewska-Opełka I., „Najważniejszy związek, czyli mądra miłość do siebie”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2017.
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ