Teoretycznie wiemy czym jest radość – znamy jej definicję, potrafimy ją w krótki i łatwy sposób opisać. Natomiast trudność pojawia się w momencie gdy mamy ją pokazać – urzeczywistnić. Na własnym przykładzie pokazać:
- jak wygląda radosne życie,
- jak wygląda codzienność przepełniona radością i szczęściem.
Każdego dnia zatracamy tę emocję – odbiegamy gdzieś daleko, błądzimy w nieświadomości…
Na czym polega prawdziwa radość?
Gdy pojawia się radość często kojarzymy ją z krótkimi epizodami – jest ona małą cząstką danej chwili. Choć otacza nas mgła i ciężko jest w niej dostrzec to, co sprawia radość, to i tak gdzieś w głębi duszy pragniemy radości.
Ponieważ niezwykle trudno jest przebić się przez tę mgłę i rozpoznać prawdziwe szczęście, które nas otacza, to i tak warto podjąć próbę ratowania własnego wnętrza pełnego pozytywnych emocji.
Jak wzbić się na wyższy poziom odczuwania i smakowania radości?
Często musimy na nowo uczyć się czym, tak naprawdę jest radość.
- Co buduje i kształtuje silne podstawy radości?
- Gdzie znajduje się serce radości?
Każdego dnia od świtu do zachodu możemy, a nawet powinniśmy doświadczać radości życia. Szukać jej – wyznaczać sobie świadome działanie ku radości. Wtedy możemy zobaczyć, że życie tak naprawdę jest cudem i daje nam magię barw szczęścia.
Co przeszkadza w doświadczeniu piękna radości?
Codzienność otoczona mgłą hipnotyzuje nas – codziennie powtarzamy ten sam schemat tym samym zatracając się w swojej nieświadomości. Pozwalamy na to, by żyć coraz szybciej. Pozwalamy sobie na bierność. Stajemy się maszynami działającymi w określonym systemie.
Kiedy rodzi się potrzeba doświadczania radości życia?
W pewnym momencie życia każdy z nas mówi sobie głośno NIE:
Nie chce tak żyć, pragnę czegoś więcej… Pragnę więcej radości…
Choć nie potrafimy od razu nazwać owej potrzeby, to i tak w pewnym momencie wiemy, że potrzebujemy jej do życia. Dzięki nabyciu tej wiedzy jesteśmy w stanie zagwarantować sobie odnowę. Dążąc do radości wypełniamy nasz organizm szczęściem, a serce siłą miłości. Cały świat staje się przepełniony czarem pozytywnych odczuć.
Pragnę Cię zapewnić, że właśnie w tej chwili możesz rozpocząć swoją drogę do radości. Właśnie w tej chwili możesz wprowadzić do swojego życia kilka zmian, które poprawią Twoje samopoczucie, a tym samym zaprowadzą Cię do szczęścia. Pełnia szczęścia jest blisko – wyzwól w sobie siłę i moc tworzenia lepszego jutra. Postaw pierwszy krok…
Co blokuje radość życia?
Na brak radości ma wpływ wiele czynników, które z czasem stają się niezauważalne. Oto kilka z nich:
POWAGA
Jednym z nich jest nazbyt poważne życie. Każdego dnia coraz bardziej poważnie podchodzimy do otaczającego nas świata, jak i nas samych. Wkraczając w kolejne etapy swojego życia uważamy, że należy zabić w sobie beztroską i dziecinną niewinność, tym samym zabijając w sobie radość. Uważamy, że z określonym wiekiem pewne zachowania nie przystają, a wręcz są naganne… Ten tok myślenia powoduje, że wciąż nakręcamy się chorobliwą powagą. Duch wrażliwości pozbawiony jest energii. Co rano widzimy świat w tych samych barwach – powielając schematy odczuwamy większe napięcie.
Twarz owiana jest powagą – ciało żyje w pędzie. Zatracamy kontakt z samym sobą – omijasz to, co najważniejsze… Tracąc kontakt z samym sobą równocześnie tracimy kontakt z otaczającym nas światem.
Powaga jest pewnego rodzaju zaszyfrowaniem tego, co w nas prawdziwe, co nas określa i buduje. By dostrzec światełko w tunelu pozbądź się destrukcyjnej powagi. Zaakceptuj siebie takim jakim naprawdę jesteś. Zaakceptuj tu i teraz – kształtuj siebie właśnie dzisiaj. Niech odrodzi się w Tobie moc dziecinnej radości – dostrzegaj to, co dzieje się wokół Ciebie. Powiedz sobie TAK – tak szczęściu. Baw się i szalej – zbieraj kamyki i rozkoszuj się ich barwą. Niech Twój świat nabierze barw – baw się nim… Odkrywaj nieznane…
Zadanie domowe: Podziel się uśmiechem. Uśmiechaj się i wywołaj uśmiech. Zaczynaj dzień od porannego szczerego uśmiechu do samego siebie. Wybierasz się na zakupy, do pracy, do szkoły… włącz muzykę – wsłuchaj się w rytm i tym samym tanecznym krokiem podążaj do celu – nie zapominaj o uśmiechu… Działaj tak przez kilka dni dopóki nie zauważysz podświadomej potrzeby powielania owej czynności.
NARZEKANIE
Kolejnym powodem dla którego zatracamy w sobie radość istnienia jest codzienne nieświadome narzekanie. Narzekanie zakorzeniło się w nas. Stało się składnikiem budulcowym.
Siła narzekania ma niewiarygodną moc – podświadomie obawiamy się mówić o pozytywach, tak jakby coś miało się popsuć. Natomiast, doskonale radzimy sobie w zawodach na czas – „kto ma gorzej…” .
By nadać codzienności inny rytm nie dopuść do słów krytyki. Staraj się mówić i opowiadać o sobie w kontekście pozytywnych odczuć, doznań … Gdy spotkasz na swojej drodze pospolitego „narzekacza” omiń go szerokim łukiem. Nie pozwól, by on zaraził Cię swym nieszczęśliwym życiem. Jedynie, co możesz zrobić to pokazać mu Twój szczęśliwy świat.
Zadanie domowe: Przestań narzekać. Przez 31 dni – właśnie od dzisiaj świadomie kontroluj, to o czym mówisz, to o czym opowiadasz innym. Niech Twoje słowa okryje melodia pozytywnych dźwięków.
By nadać życiu radość należy również pamiętać o akceptacji. Zaakceptuj to kim jesteś. Zaakceptuj dobroć Twojego serca.
Zadanie domowe: Nie udawaj – pokaż światu prawdziwego siebie. Zrzuć maskę – stopniowo wróć do prawdziwego siebie. Masz prawo do prawdy i autentyczności bycia sobą, nie musisz nikomu nic tłumaczyć, niczego udowadniać. Zaakceptuj – po prostu zaakceptuj…
MOC ENDORFIN – ŚMIECH
Ucząc się akceptacji swojego „mało” poważanego życia – nauczmy się śmiać. Śmiech to zdrowie – za każdym razem gdy, tak naprawdę dobrze się wyśmiejemy, aż do łez dostrzeżemy, że życie jest przepełnione radością. Nie traktuj życia zbyt poważnie – życie nie było i nie będzie poważne. Wszystko jest nieprawdopodobnie śmieszne – dostrzeż to.
Zadanie domowe: Codziennie przez 14 dni z całą rodziną obejrzyj dobrą komedię. Śmiejcie się do łez. Oprócz tego przygotuj się do tego, by rozbawić innych – opowiedz zabawny kawał, wymyśl śmieszną historyjkę. Kreuj i zarażaj śmiechem.
By nadać świadomości inny program musimy nadać swemu umysłowi nowe parametry. Stwórz listę pozytywnych zdań na temat radości – Twojej radości. Z czasem odczujesz ich moc.
Zadanie domowe: Co rano przed lustrem wypowiadaj afirmacje. Skup się na słowach – wizualizuj wypowiadane zdania. Niech słowa otoczą Cię siłą pozytywnych doznań.
POCZUCIE WINY
Pozbądź się poczucia winy. Życie przeszłością i zamartwianiem się na przyszłość szkodzi radości. Zabija ją. Każdy z nas jest tylko człowiekiem i ma prawo do błędów. Błędy są istotą ludzi mądrych – błędy to wielkie chwile. Dzięki nim stajemy się mądrzejsi – uczymy się. Wyciągamy wnioski i tym samym kształtujemy lepszych siebie. Nie dopuść do tego, by poczucie winy i wstydu zapanowało nad Twym życiem. Wszystkie błędy, które znalazły się na Twojej drodze były Ci potrzebne, by stać się takim człowiekiem jakim jesteś teraz.
Zadanie domowe: Każdego dnia wieczorem przypomnij sobie, czego pozytywnego i wartościowego doświadczyłeś/aś w ciągu tej doby. Umysł selekcjonuje doświadczenia na te, które były przyjemne i te, które do przyjemności nie należały. Jeśli codziennie, w świadomy sposób przeanalizujesz wszystko to, co sprawiło Ci radość, Twój umysł nastawi się na odczuwanie szczęścia i zadowolenia.
PRZEJMIJ KONTROLĘ
Tylko od Ciebie zależy, czy będziesz dążyć do świadomego życia, czy też zostaniesz w martwym punkcie. Jedyną osobą, która ma prawo do Twojego życia jesteś Ty sam/a. Wraz z momentem narodzin nabyliśmy niewiarygodną moc – władzę nad swym życie. By dostrzec jego potęgę przejmij stery. Żyj tak, jak Ci się podoba – spełniaj marzenia.
Zadanie domowe: Załóż zeszyt z marzeniami. Wypunktuj cele, które chcesz osiągnąć. Wymień wszystkie marzenia, które sprawią Ci radość. Zaplanuj w przeciągu jakiego czasu osiągniesz sukces. Zaplanuj drogę do realizacji marzeń. Działaj z głową.
Każdy z nas dąży do szczęścia i radości – pragniemy go. Musimy również zdać sobie sprawę z faktu, że czasami trzeba coś zgubić, aby później móc to znaleźć – tym samym zguba nabiera na wartości. Życie nabiera innych barw gdy poznajemy go od nowa. Codzienna praca nad własnym samopoczuciem jest planem całorocznym, aż do końca naszych dni. Warto zacząć dbać o swoją radość – zatroszczyć się o nią… Spróbuj!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
2 odpowiedzi na “Cud istnienia – jak wyzwolić w sobie radość?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Wspaniały,bardzo mądry artykuł. Jakże prosty a zarazem skomplikowany jest przepis na szczęśliwe życie:) Cały czas „dorastamy”…i to prawda co napisał Anthony de Mello w „Przebudzeniu” …że życie nieświadome nie jest warte żeby je przeżyć…świadomość, świadomość , świadomość …to jest klucz do dobrego,spełnionego życia i nie ma to żadnego związku z wysoką pozycją społeczną i wszelkimi innymi dobrami… Jesteś osobą chyba starszą ale w środku ciągle jeszcze jest ta młoda dziewczyna z marzeniami…a moje największe marzenie …oby tak pozostało do końca życia:) Pozdrawiam
Dziękuję za tak ciepłą opinię. Marzenia są po to, aby nas budować, rozwijać i wzmacniać. Warto kierować się tym, co wywołuje uśmiech i dopełnia szczęście w sercu. Serdecznie pozdrawiam.