SYNDROM ALICJI W KRAINIE CZARÓW, czyli niebezpieczny świat dezorientacji…

Któż nie kojarzy „Alicji w Krainie Czarów”… Piękna długowłosa dziewczyna, która w wyniku wypicia czarodziejskiej mikstury zmniejszyła swoje proporcje, a w dalszej kolejności po zjedzeniu magicznego ciasteczka zwiększyła swój rozmiar tak, by mogła poznawać tajemniczy świat z różnych perspektyw. Choć Syndrom Alicji brzmi dość barwnie, to jest to zaburzenie psychosensoryczne, które zdecydowanie nie należy do przyjemnych…

Kogo dotyczy Syndrom Alicji?

Syndrom Alicji w Krainie Czarów jest zaburzeniem, które bardzo dobrze oddaje to, co „czuła” Alicja zmniejszając i powiększając się…

Syndrom Alicji w skróconej nazwie AIWS lub AWS od angielskiego „Alice in Wonderland Syndrome” został po raz pierwszy opisany w 1952 roku przez Lippmana i nazwany w 1955 roku przez Todda. Dotyczy zmiany postrzegania obiektów i przestrzeni.

Osoba dotknięta tym syndromem może odbierać rzeczy, przedmioty, pomieszczenia, ludzi, jako zdecydowanie mniejsze, lub znacznie większe niż są w rzeczywistości, mogą również znacznie się oddalać i przybliżać. Syndrom Alicji dotyczy zaburzonego postrzegania własnego ciała. Osoba z tym syndromem nie jest w stanie zrozumieć kształtów i wymiarów własnego ciała. W tym przypadku ani wzrok, ani inne narządy, czy też pozostałe zmysły nie są uszkodzone. Zmiany dotyczą wyłącznie stanu psychicznego.

Należy również zaznaczyć, że pomimo mocno zniekształconego postrzegania własnego ciała, to jednak obraz nie jest zdeformowany cały czas.

W skrócie:

Syndrom Alicji w Krainie Czarów odnosi się między innymi do mikro i makrosomatognozji czy somatoparafrenii i charakteryzuje się m.in.:

  • zniekształconym postrzeganiem obrazu własnego ciała i elementów otoczenia;
  • zaburzeniami percepcji czasu;
  • omami wzrokowymi;

Co to jest somatognozja?

Somatognozja jest to identyfikacja własnego ciała, określana również schematem własnego ciała. Dotyczy poczucia świadomości własnego ciała, jego granic i możliwości, orientacji względem innych obiektów w przestrzeni.

Czym jest mikro i makrosomatognozja?

Mikrosomatognozja dotyczy odczuwania i postrzegania ciała w mniejszym rozmiarze niż jest ono rzeczywisty. Zaś makrosomatognozja jak sama nazwa wskazuje dotyczy zwiększonego postrzegania swych proporcji.

Co to jest somatoparafrenia?

Somatoparafrenia to zaburzenie neurologiczne polegające na tym, że chora osoba uważa jakąś część swego ciała, zwykle kończyny, za „obce” i tym samym należące do kogoś innego. Zaburzona percepcja sprzyja braku identyfikowania się z własnym ciałem.

Jakie są najczęstsze przyczyny wstąpienia Syndromu Alicji?

Przyczyny AIWS wciąż nie są dokładnie znane. Etiologia tego zaburzenia obejmuje szerokie spektrum funkcjonowania somatycznego pacjenta i powiązana jest występowaniem m.in.: mononukleozy zakaźnej, padaczki, migreny, zatruć związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, zmian organicznych w mózgu, schizofrenii oraz zespołu majaczeniowego z gorączką.

Według raportu dr Aurora z 2008 roku głównej przyczyny wystąpienia AIWS powinno dopatrywać się w aktywności elektrycznej, która spowodowała nieprawidłowy przepływ krwi w częściach mózgu, które kontrolują widzenie i przetwarzają teksturę, kształt i rozmiar.

Samo zaś zaburzenie dotyczy przede wszystkim dzieci w wieku od 5 do 10 lat i przed okresem dojrzewania powinno naturalnie zniknąć, jeśli oczywiście nie jest powiązane z powyżej wymienionymi chorobami.

Jak wygląda leczenie AIWS?

Ogólny plan leczenia skupia się na wykluczeniu innych chorób związanych z objawami dotyczącymi owego syndromu. Zaś same leczenie AIWS koncentruje się na psychoedukacji pacjenta. Osoba dotknięta AIWS powinna zdać sobie sprawę, że jedynie doświadcza odpowiedzi swojego organizmu na anomalie wyładowań elektrycznych w mózgu wynikających z np. migreny, a nie z rozwoju pełnoobjawowej psychozy.

W dalszej kolejności, jak donoszą raporty duży nacisk kładzie się na profilaktykę leczenia migreny. Bardzo ważne jest zachowanie i przestrzeganie zbilansowanej diety. Pacjent nigdy nie powinien zapominać o piciu dużej ilości wody.

Osoby z AIWS powinny dużo odpoczywać i zredukować do minimum czynniki stresujące. Najważniejszy jest relaksspokój.

Autorka: Agnieszka » O MNIE


Bibliografia: J TODD. The syndrome of Alice in Wonderland.. „Canadian Medical Association journal”. 73 (9), s. 701-4; Skowronek-Bała B., Budziszewska B.(2009). Zaburzenia percepcji wzrokowej pochodzenia korowego.

 

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /