Któż nie kojarzy „Alicji w Krainie Czarów”… Piękna długowłosa dziewczyna, która w wyniku wypicia czarodziejskiej mikstury zmniejszyła swoje proporcje, a w dalszej kolejności po zjedzeniu magicznego ciasteczka zwiększyła swój rozmiar tak, by mogła poznawać tajemniczy świat z różnych perspektyw. Choć Syndrom Alicji brzmi dość barwnie, to jest to zaburzenie psychosensoryczne, które zdecydowanie nie należy do przyjemnych…
Kogo dotyczy Syndrom Alicji?
Syndrom Alicji w Krainie Czarów jest zaburzeniem, które bardzo dobrze oddaje to, co „czuła” Alicja zmniejszając i powiększając się…
Syndrom Alicji w skróconej nazwie AIWS lub AWS od angielskiego „Alice in Wonderland Syndrome” został po raz pierwszy opisany w 1952 roku przez Lippmana i nazwany w 1955 roku przez Todda. Dotyczy zmiany postrzegania obiektów i przestrzeni.
Osoba dotknięta tym syndromem może odbierać rzeczy, przedmioty, pomieszczenia, ludzi, jako zdecydowanie mniejsze, lub znacznie większe niż są w rzeczywistości, mogą również znacznie się oddalać i przybliżać. Syndrom Alicji dotyczy zaburzonego postrzegania własnego ciała. Osoba z tym syndromem nie jest w stanie zrozumieć kształtów i wymiarów własnego ciała. W tym przypadku ani wzrok, ani inne narządy, czy też pozostałe zmysły nie są uszkodzone. Zmiany dotyczą wyłącznie stanu psychicznego.
Należy również zaznaczyć, że pomimo mocno zniekształconego postrzegania własnego ciała, to jednak obraz nie jest zdeformowany cały czas.
W skrócie:
Syndrom Alicji w Krainie Czarów odnosi się między innymi do mikro i makrosomatognozji czy somatoparafrenii i charakteryzuje się m.in.:
- zniekształconym postrzeganiem obrazu własnego ciała i elementów otoczenia;
- zaburzeniami percepcji czasu;
- omami wzrokowymi;
Co to jest somatognozja?
Somatognozja jest to identyfikacja własnego ciała, określana również schematem własnego ciała. Dotyczy poczucia świadomości własnego ciała, jego granic i możliwości, orientacji względem innych obiektów w przestrzeni.
Czym jest mikro i makrosomatognozja?
Mikrosomatognozja dotyczy odczuwania i postrzegania ciała w mniejszym rozmiarze niż jest ono rzeczywisty. Zaś makrosomatognozja jak sama nazwa wskazuje dotyczy zwiększonego postrzegania swych proporcji.
Co to jest somatoparafrenia?
Somatoparafrenia to zaburzenie neurologiczne polegające na tym, że chora osoba uważa jakąś część swego ciała, zwykle kończyny, za „obce” i tym samym należące do kogoś innego. Zaburzona percepcja sprzyja braku identyfikowania się z własnym ciałem.
Jakie są najczęstsze przyczyny wstąpienia Syndromu Alicji?
Przyczyny AIWS wciąż nie są dokładnie znane. Etiologia tego zaburzenia obejmuje szerokie spektrum funkcjonowania somatycznego pacjenta i powiązana jest występowaniem m.in.: mononukleozy zakaźnej, padaczki, migreny, zatruć związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, zmian organicznych w mózgu, schizofrenii oraz zespołu majaczeniowego z gorączką.
Według raportu dr Aurora z 2008 roku głównej przyczyny wystąpienia AIWS powinno dopatrywać się w aktywności elektrycznej, która spowodowała nieprawidłowy przepływ krwi w częściach mózgu, które kontrolują widzenie i przetwarzają teksturę, kształt i rozmiar.
Samo zaś zaburzenie dotyczy przede wszystkim dzieci w wieku od 5 do 10 lat i przed okresem dojrzewania powinno naturalnie zniknąć, jeśli oczywiście nie jest powiązane z powyżej wymienionymi chorobami.
Jak wygląda leczenie AIWS?
Ogólny plan leczenia skupia się na wykluczeniu innych chorób związanych z objawami dotyczącymi owego syndromu. Zaś same leczenie AIWS koncentruje się na psychoedukacji pacjenta. Osoba dotknięta AIWS powinna zdać sobie sprawę, że jedynie doświadcza odpowiedzi swojego organizmu na anomalie wyładowań elektrycznych w mózgu wynikających z np. migreny, a nie z rozwoju pełnoobjawowej psychozy.
W dalszej kolejności, jak donoszą raporty duży nacisk kładzie się na profilaktykę leczenia migreny. Bardzo ważne jest zachowanie i przestrzeganie zbilansowanej diety. Pacjent nigdy nie powinien zapominać o piciu dużej ilości wody.
Osoby z AIWS powinny dużo odpoczywać i zredukować do minimum czynniki stresujące. Najważniejszy jest relaks i spokój.
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Bibliografia: J TODD. The syndrome of Alice in Wonderland.. „Canadian Medical Association journal”. 73 (9), s. 701-4; Skowronek-Bała B., Budziszewska B.(2009). Zaburzenia percepcji wzrokowej pochodzenia korowego.
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ