
Od momentu narodzin uczymy się samodzielności…
Człowiek świadomie wolny to osoba, która zna swoją wartość i swoje prawa. Wyrażając własne zdanie będące w pełni wolne od opinii innych osób stajemy się niezależni.
Co to znaczy być niezależnym?
Słownik PWN definiuje niezależność w następujący sposób:
- niepodporządkowanie się komuś, czemuś, decydując o sobie;
- nie będąc wyznaczonym, zdeterminowanym przez coś;
- wygłaszając bezstronne opinie, nie kierując się interesem żadnej grupy społecznej.
Co zatem dla Ciebie oznacza bycie niezależnym?
Czy niemożna byłoby powiedzieć, że bycie niezależnym do świadomość wolności wśród ogółu podporządkowującego się…
Z czym związana jest niezależność?
Bycie niezależnym to pewna forma zwycięstwa – bycie wolnym ponad wszystko. Osoba niezależna zna swoje potrzeby i jasno je wyraża. Osoba niezależna wciąż ulepsza swoją świadomość. Uczy się i wyznacza nowe cele. Wie czego chce. Nigdy nie wpływa na innych – zawsze szanuje ich odmienność. Wie, że każdy jest wolny i ma prawo do decydowania o swoim życiu w taki sposób w jaki zapragnie. Swoboda decydowania to autonomia wolności.
Jak osiągnąć niezależność?
W życiu możemy dążyć do wielu niezależności – często wymieniana w tej kwestii jest niezależność finansowa. Aby osiągnąć niezależność w każdej dziedzinie życia musimy poznać podstawy decydujące o pełnej wolności naszej osobowości. Musimy zaznajomić się z wartością życia dla życia w szczęściu i harmonii. Powinniśmy podążać do własnej samoakceptacji, umiejąc odróżnić dobro od zła.
Niezależność to nie tylko własne pieniądze, własny dom, własny samochód… To coś więcej niż dobra materialne. To świadomość bycia tu i teraz – znając w pełni swoją wartość. Wartość, która wciąż jest udoskonalana i rozwijana. Wolność wyboru, który decyduje o jakości życia. Tworząc lepszą wersję siebie dążymy do sukcesu ogólnie pojętego.
TEST NA NIEZALEŻNOŚĆ:
Odpowiedz zatem na kilka pytań i określ które z poniższych stwierdzeń dotyczy właśnie Ciebie:
- przeważnie nie mam własnego zdania…
- opinie i osądy innych osób stają się moimi opiniami…
- potrzebuję innych osób do życia. Sam/a sobie nie poradzę…
- często błądzę… gubię się w świecie, który jest ponad mną…
- brakuje mi pewności siebie…
- do końca nie wiem, co to znaczy być wolnym… sam/a nie umiem tego zdefiniować…
- boję się mówić – wyrażać swoje zdanie, ponieważ czuje się wtedy osaczony/a…
- zanim się wypowiem – słucham opinii innych osób na owy temat…
- jestem bezwzględnie lojalny wobec innych…
- umiem doskonale wczuwać się w sytuację innych osób… czuje ich ból…
- bywa tak, że nie wiem kim jestem… co robię na tym świecie… po co się urodziłem/am…
Jest to tylko kilka określeń, które określają Twoją zależność. Obserwuj – twórz notki, opisuj odczucia. Jeśli choć jedno z powyższych punktów w małym stopniu dotyczy Twojej osoby zachęcam Cię do budowania i dopracowywania swojej niezależności, a co za tym idzie wolności.
Jak stać się wolnym i niezależnym człowiekiem?
Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które przybliżą Twoje życie ku świadomej wolności – niezależności:
KROK 1
Zaakceptuj siebie – nie oceniaj się przez pryzmat tego, co widzisz na zewnątrz. Kontroluj swoje odczucia i weryfikuj z którymi czujesz się dobrze, a z którymi źle. Pełna akceptacja to wolność świadomości – prawo do odmienności.
Jak powiedział jeden z słynnym mówców motywacyjnych Les Brown: „Czyjaś opinia na Twój temat wcale nie oznacza prawdy o Tobie.” Ta reguła zawsze działa w dwie strony, więc uważaj również na swoje słowa.
Człowiek żyjący w harmonii potrafi akceptować innych – wie, że każdy decyduje o swoim życiu – szanuj to. Pamiętaj o granicach, których nie możesz przekroczyć, by nie przyczynić się do wyrządzania krzywdy innym osobom. Nie ocenia – akceptuje.
KROK 2
Udoskonalaj siebie – poszerzaj granice świadomości życia. Ucz się nowych poglądów – bądź otwarty/a na nową wiedzę, na nowe życie. Prowadź wewnętrzny dialog, który podpowie Ci, co jest Ci potrzebne, aby w pełni się realizować. Dokształcaj swoją wiedzę o jedności życia w zgodzie i pełnej harmonii – w pełnym rozumieniu. Pamiętaj o tym, aby poświęcać wystarczającą ilość czasu na doskonalenie siebie, aby zabrakło Ci czasu na poprawianie innych.
KROK 3
Poznaj swoje prawa i mów o nich. Ucz innych ich praw. Bądź, jak mentor prawa wolności. Afirmuj swoją niezależność – wypisz na kartce zdania, które pomogą Ci osiągnąć wolność, a co za tym idzie spokój ducha, np.: „Mam prawo ubierać się tak jak chce, mam prawo lubić ten typ muzyki, mam prawo do…” Stwórz swoją listę i wprowadzaj ją w życie.
KROK 4
Nie próbuj na siłę wszystkim dogadzać. Nie uda Ci się to, a tylko pozbędziesz się energii, która ma tworzyć Twój pozytywny świat. Przede wszystkim dogadzaj sobie, jednocześnie dbając o innych. Nic na siłę.
KROK 5
Przygotuj się na atak – do tej pory byłeś/aś postrzegany/a jako osoba, która idzie za innymi, teraz do Ty idziesz przed nimi. Osoby, które będą się bały Ciebie – Ciebie znającego swoją wartość i swoją wolność, będą atakować. Atak będzie miał na celu zdominować i podporządkować Ciebie ich zdaniu, ich życiu. Bądź tego świadomy/a.
KROK 6
Wypracuj w sobie wewnętrzną tarczę obroną. Niech stanie się ona granicą na której przekroczenie nie pozwolisz sobie i innym. Mając wewnętrzną siłę jesteś w stanie sam/a decydować o sobie. Znasz swoją wartość, a czyjaś opinia niestanie się Twoją rzeczywistością.
KROK 7
Pamiętaj – nie masz obowiązku komukolwiek tłumaczyć się ze swoich wyborów. Jeśli jesteś pewien/na, że Twoje wyboru nie krzywdzą innych i podjęta decyzja Twoim zdaniem nie wymaga uzasadnienia, to tego nie rób.
Żyjąc jako niezależna jednostka masz prawo do własnych decyzji. Jako osoba niezależna poznajesz świat i uczysz się na własnych błędach. Wiesz kiedy zacząć, a kiedy przestać. Działasz w harmonii z światem innych niezależnych osób, których życie dla Ciebie jest równie wartościowe jak Twoje.
KROK 8
Masz prawo do marzeń i je realizujesz. Wytyczając sobie cele stajesz się niezależną jednostką idącą własną drogą życia. Twoja podróż życia do której sam/a wiesz kogo zaprosić. Osoby wolne nigdy nie są ograniczane – idą wciąż do przodu szanując życie innych.
KROK 9
Poznaj swoje mocne strony i naucz się myśleć jak zwycięzca. Już zwyciężyłeś/aś – Twoja droga do wolności jest jak dar istnienia. Życie w potędze działania. Buduj swój świat – Twoja opinia jest najważniejsza dla Ciebie. Nie patrz na świat oczami innych osób.
KROK 10
Wizja – wyobrażaj sobie swoją przyszłość. Jak ona będzie wyglądać? Jak będziesz się czuć? Odpowiedz sobie na kilka pytań… Stwórz swój świat niezależności… Co się tam dzieje?
W tym momencie kończymy drogę 10 kroków do niezależności, do wolności, do życia w harmonii duszy i ciała.
Pamiętaj, najważniejsze jest Twoje nastawienie do zmiany – to Ty masz się dobrze czuć sam/a ze sobą. Droga dla wielu może być trudna i zawiła, ale czego nie robi się dla szczęśliwego życia. Twoje życie jest w Twoich rękach – zadbaj zatem o nie! Jestem z Tobą – zawsze możesz na mnie liczyć…
A jak według Ciebie zachowuje się osoba niezależna?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
7 odpowiedzi na “Co znaczy być niezależnym? Jak być niezależnym?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
To przepis na narcyza i egocentryka a nie osobę niezależną
Dziękuję za komentarz. Zachęcam do przeczytania kolejnego artykułu 👉 https://psychologiazycia.com/rozkodowac-narcyza-do-czego-jest-w-stanie-posunac-sie-osobowosc-narcystyczna/ Pozdrawiam.
Przepis na Narcyza i inne tragedie…
Współczucie jest cudowną cechą jaką w sobie posiadam… moge czuć i jednać się z drugą osobą..
Bez innego czlowieka umre . to lezy w mojej naturze… akceptaja tego wyzbyla mnie konfliktu wewnetrznego…
Moje Naturalne zaleznosci
Jeść, Pić,Spać,Kochać i być kochanym przez osobe którą Kocham, Wydalać, Oddychać
Pełnia źycia , wolności i samorealizacji..
Pani Agnieszko dziękuję za budującą ,wspierającą treść artykułu,Czytając go weryfikowałam swoje podejście ,stawia pani na ,,Nie rób bliżniemu co tobie niemiłe” na asertywność itd itp ,i podkreśla ze to obowiązuje dwie strony w relacji.Pozytywny serdeczny artykuł.
Bardzo się cieszę, że mogę być pomocna ❤
Dziękuję bardzo za ten artykuł. Jest on dla mnie bardzo budujący i zachęcił mnie jeszcze bardziej do bycia osobą niezależną.
Super. Bardzo się cieszę.