Biały welon, idealnie skrojony garnitur, złote obrączki, dzieci sypiące kwiatki w Kościele, sala niczym z żurnala… Tak wiele detali, by ślub i wesele było jak z marzeń…
Gdy spoglądamy na młodziutkie pary, które większość swojego czasu spędzają na tym, by stworzyć coś ponad – ponad to, co już było. Często słyszymy głosy …ja zamówiłem karocę… , …moja suknia będzie sprowadzona z Paryża… , …musi być idealnie – zrobię wszystko, by zaskoczyć moich gości… Para skupia się na tym, co mało ważne zapominając o sobie.
Planowana z kilkunastu miesięcznym wyprzedzeniem uroczystość odciąga ich od tego, co najważniejsze – od tego, jak będzie wyglądać ich życie po ślubie…
Partnerzy zakochani w sobie celebrują miłość romantyczną całkowicie zapominając o tym, że małżeństwo to również umowa. Osoby, które się rozwiodły wiedzą o tym najlepiej. Małżeństwo to umowa na związek, która oprócz miłości romantycznej powinna być wypełniona rozmową o tym jak pielęgnować role, które nabywamy po zmianie statusu singla na żonaty/ zamężna.
O czym warto rozmawiać przed ślubem?
Poniżej przedstawiam kilka zaleceń dla osób planujących ślub, by nie zapomniały o tym, co najważniejsze o ROZMOWIE… Rozmowa na temat ich samych, na temat ich potrzeb i pragnień…
Zanim podpiszesz kontrakt małżeński zaplanuj z ukochanym/ ukochaną rozmowę, która da Ci obraz Was już po ślubie…
- ROZMOWA O PIENIĄDZACH
Pieniądze to nie najważniejsza rzecz w miłości, ale stają się niezwykle ważne, by móc żyć w zgodzie finansowej. Zarabiasz? Prowadzisz osobne konto oszczędnościowe? Wydaje Ci się, że po ślubie tak zostanie? Porozmawiaj o tym.
Małżeństwo, to nie tylko dwoje zakochanych w sobie ludzi, to dom, rodzina, finanse, rachunki… Szara rzeczywistość szybko wkrada się do oazy zakochanych, gdy każdy z partnerów jest przekonany, że to co moje, to moje, a to co Twoje to nasze…
Przeanalizujcie na spokojnie jeszcze przed ślubem, to w jaki sposób będziecie finansowo dbać o własny status małżeński. Ustalcie własne potrzeby i potrzeby małżeństwa, czyli domu, rodziny, itd.
Rozmowa jest niezwykle ważna ponieważ od razu po ślubie może się okazać, że Twój partner ma milionowy dług na koncie i będzie oczekiwał, że zaangażujesz się w jego spłatę. A Twoje marzenia o domku z ogródkiem szybko ulecą, niż się rozpoczną… Pamiętaj konflikty finansowe może od razu nie poprowadzą Cię do rozwodu, ale mogą się stać niekończącą kłótnią małżeńską…
- ROZMOWA O PODEJMOWANIU DECYZJI
Jesteście dwoma odmiennymi typami osobowościowymi – macie różne charaktery, pochodzicie z różnych środowisk… Wszystko to wpływa na to, jak będziecie się zachowywać w momentach, gdy potrzebne będzie podjęcie konkretnej i stanowczej decyzji.
Spójrz na pary, które odsyłają swoje dzieci do drugiego partnera. Po pierwsze ktoś może bać się zadecydować, może oczekiwać przejęcia całkowitej odpowiedzialności za daną sytuację, a nawet może się bać, że jego decyzja może doprowadzić później do kłótni… Dwa dominujące charaktery, dwa uległe charaktery, dwa różne charaktery – w każdej sytuacji podjęcie decyzji będzie wyglądać inaczej i inny będzie jej przebieg.
Warto jeszcze przed ślubem porozmawiać o tym w jaki sposób będą podejmowane decyzje – kiedy partner będzie mógł sam decydować, jakie decyzje wymagają konsultacji? Priorytetem niech stanie się wspólnota – wspólne decyzje, obopólna odpowiedzialność…
Jak już wcześniej przeczytałeś/aś każdy z nas ma inne typy osobowości i czego innego oczekuje. Warto porozmawiać i o tym… Pamiętaj, że małżeństwo to nie tylko dwoje rozkochanych w sobie kochanków, ale również problemy finansowe, zdrowotne… Opowiedz swojemu partnerowi o tym w jaki sposób reagujesz na stres i czego w tym momencie będziesz oczekiwać od niego. Rozmawiajcie o swoich słabościach i potrzebach…
- ROZMOWA O ROLACH MAŁŻEŃSKICH
I tutaj dość kontrowersyjny temat… Zawierając małżeństwo często nie myślimy o tym, jak wyobraża sobie małżeństwo nasz partner. Nie mówimy o tym, w jaki sposób my sami wyobrażamy sobie podziały, wychodząc z założenia, że partner na pewno myśli podobnie. To największy błąd.
Jeśli Twój partner ma wyobrażenia o tym, że Ty zrezygnujesz z pracy i zajmiesz się tylko i wyłącznie domem i dziećmi, a Twym marzeniem jest realizowanie swoich planów zawodowych możecie szybko stracić do siebie szacunek. Każdy z Was powinien wiedzieć – jak drugi partner wyobraża sobie podział ról, a tym samym podział obowiązków. Warto wypracować kompromis jeszcze przed ślubem.
- ROZMOWA O POWIĘKSZENIU RODZINY
Każdy z partnerów powinien poznać oczekiwania drugiego partnera w owej kwestii. Nie wychodź od razu z założenia, że Twój partner tak dobrze dogaduje się z dziećmi i na pewno będzie chciał piątkę, jak Ty sobie to wymarzyłeś/aś. To, że ktoś wykazuje się niezwykłą troską i zaangażowaniem w towarzystwie dzieci nie od razu oznacza, że marzy o licznej rodzinie. Rozmowa o potomstwie jest kwestią niezwykle ważną – nigdy o niej nie zapomnijcie. Poznajcie swoje zdania i na ten temat, bo może się okazać, że partner nie chce mieć dzieci.
- ROZMOWA O WYCHOWANIU DZIECI
Myślicie, że ten punkt Was nie dotyczy? Bo przecież nie planujecie jeszcze dzieci… Mimo wszystko i ten temat warto poruszyć. Każdy z Was pochodzi z innych środowisk, z innych domów i często to, co wynosimy z domu rodzinnego chcemy powielić we własnym. Pamiętaj, że to może być całkowicie odmienne i sprzeczne z tym, co myśli i uważa Twój partner. Nigdy nie zapomnijcie o rozmowie na temat wychowania: jakie są Wasze priorytety? Co to dla Was znaczy dyscyplina? Jeśli macie różne wizje wychowania dziecka warto zwrócić na to uwagę jeszcze przed ślubem…
- ROZMOWA O FLIRTOWANIU
Nigdy nie wolno nam zapomnieć o tym, że każdy z nas lubi być zauważany i doceniany, a co za tym idzie nie jeden partner lubi sobie od czasu do czasu poflirtować. Gdy emocje opadną i Twój partner przyzwyczai się do Twojej obecności możesz być lekko zażenowany/a, gdy Twój partner zacznie flirtować z innymi kobietami/ mężczyznami. Choć sama kwestia jest również sporna i nie musi Was dotyczyć, to warto i ją przedyskutować. Warto porozmawiać o granicach samego flirtu. Co Ty sam/a uważasz na temat flirtowania?
Jest to tylko kilka podstawowych tematów, które powinny zostać poruszone jeszcze przed samym zawarciem małżeństwa. Myślę, że każdy z Was powinien jeszcze sam na spokojnie zastanowić się nad tym, o czym chciałby porozmawiać. Czasem nawet rozmowa o seksie jest wskazana…
Pamiętaj Twój partner nie czyta w Twoich myślach. Nie zna słów niewypowiedzianych… Jeśli chcecie się naprawdę poznać dajcie sobie czas, czas na szczere rozmowy. Komunikacja w związku, to najważniejszy element małżeństwa, ale również miłości. Rozmowa, rozmowa, jeszcze raz rozmowa… Naprawdę warto !!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ