PRZYJAŹŃ WYSOKIEGO RYZYKA – szef czy najlepszy przyjaciel?

Przyjaźń to relacja łącząca bliskie sobie osoby. Przyjaźń to zrozumienie, akceptacja i bycie obok… Czy zatem jest możliwa na linii szef – pracownik?

Jedno jest pewne już teraz. Jest to bardzo trudna i skomplikowana relacja. Jest to relacja, która wymaga świeżości spojrzenia i bystrej świadomości. Często nieświadomie brniemy w „coś” co trudno określić… Niby mówimy o przyjaźni, ale czy faktycznie nią jest?

Spędzamy w pracy tak wiele godzin, otaczamy się różnymi ludźmi.  W pracy zmagamy się z różnymi problemami, ale również te problemy przynosimy ze sobą do pracy. A ma tu na myśli np. problemy wychowawcze, brak zrozumienia partnera, czy choroba bliskiej osoby… Każdego dnia towarzyszy nam, tak wiele emocji. Podświadomie poszukujemy bliskiej osoby, która postara się nas zrozumieć, a nawet wesprzeć…

Jeśli zainteresowanie, a raczej wsparcie otrzymamy ze strony pracodawcy, to nieświadomie będziemy się do niego zbliżać. Będą nam obojętne granice, które powinny zostać uwzględnione. Podświadomość podpowiada” “No i co, że jest to Twój szef. Szef ma też serce i właśnie Ci go ofiarowuje.”

Spotykamy się codziennie – od rana do późnego wieczora – przyzwyczajamy się do siebie. Można powiedzieć, że w późniejszym czasie znamy się, jak „łyse konie”. Poznanie następuje mimo woli, mimo wszystko.

Wkraczając w świat “przyjaźni wysokiego ryzyka” często nie zastanawiamy się, z jakimi konsekwencjami się ona wiąże i czy oby na pewno jest ona szczera…

Pamiętajmy, że niekiedy intencje drugiej osoby mogą być zaszyfrowane i prowadzą do wyzyskiwania. Zaślepieni prestiżem, jakim jest przyjaźń z pracodawcą patrzymy dumnie na relacje, której inni nam zazdroszczą.

Czy oby na pewno to duma, a może obawa przed tym, jak jesteśmy postrzegani?

Współpracownicy, koledzy z pracy często nie podejmują kontaktów z osobami, które „siedzą” blisko szefa. Zawsze jest w nich obawa, że wciąż są kontrolowani, a wszystko co powiedzą zostanie wykorzystane przeciwko nim.

Przyjaźń z szefem może być również pozytywnym doświadczeniem, ale może też mieć w sobie ukryty komunikat. Na ogół wszystkie relacje wydają się bardziej zażyłe, niż są w rzeczywistości.

Zadam Ci teraz bardzo ważne pytanie, postaraj się na nie odpowiedzieć zgodnie z własnym sumieniem: Czy przyjaźń akceptuje hierarchię?

Każdy z nas dobrze wie, że przyjaźń to równość, harmonia i zrozumienie – natomiast w “przyjaźni wysokiego ryzyka” tej równości brak. Zawsze ktoś będzie nad nami – będzie wydawał polecenia i oczekiwał oddania. Zrozumienie w tym wypadku jest ograniczone i wiąże się podświadomie z podstępem… mimo wszystko. Pamiętaj, że szef ma władzę nad Twoimi dochodami, a tam gdzie pieniądze wchodzą w rachubę ciężko utrzymać bliższą relację.

Czy relacja jest wzajemna? Czy Twój szef, oby na pewno, tak samo chętnie towarzyszy Ci w Twoich sprawach, jak oczekuje tego od Ciebie?

Często coś, co jest określane, jako przyjaźń bywa dalekie od niej. Zamroczeni dobrym kontaktem jest nam ciężko zdemaskować manipulatora, który będzie robić wszystko, aby zawłaszczyć sobie całe nasze życie. Jeśli “przyjaciel szef” wciąż oczekuje, a nic od siebie nie daje to wiedz, że to na pewno nie jest przyjaźń. Niech Cię nie złudzą miłe słowa, pochlebstwa i udawana zażyłość. Przyjaźni tu nie ma. A w sytuacji, w której Ty jesteś szefem, a Twój podwładny próbuje się do Ciebie za bardzo zbliżyć musisz również odkryć jego intencje.

Tak wiele przeciw… Ale jedno jest pewne, niemożna definitywnie stwierdzić, że nie należy przyjaźnić się z szefem. Można! Jak najbardziej można, ale do tego potrzeba podobnych cech charakteru, ugodowości i chęci zrozumienia oraz podobieństwa wartości i celów. A może nawet wprost określonych zasad relacji w pracy. W tego typu przyjaźni należy przyjąć pewne zasady i ustalić jasno granice. Trzeba być ostrożnym.

Na początku bardzo trudno przewidzieć dokąd zaprowadzi Was ten typ relacji… Może okazać się wartościową przyjaźnią, albo tylko i wyłącznie dobrym posunięciem zawodowym. Może okazać się także wielkim błędem. Pamiętaj o dokładnej analizie – przeanalizuj wszystkie za i przeciw. Dokonaj rozrachunku – przygotuj się na każdą ewentualność…

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

2 odpowiedzi na “PRZYJAŹŃ WYSOKIEGO RYZYKA – szef czy najlepszy przyjaciel?”

  1. Iza pisze:

    Pracowałam sezonowo,wykroczyło to trochę poza ramy.Wszystkich pracowników traktował jednakowo.Dużo mi pomógł.Oczywiście nie rozmawialiśmy o swoim życiu,ale mieliśmy wspólne tematy związane z pracą,często sobie żartował,zakumplowaliśmy się.Chwalił mnie jako pracownika,że na następny sezon też będę u niego praciwać.Po sezonie,znalazł mi pracę u swojej znajomej,która się okazała ,lubiła upokarzać nowych pracowników.Odeszłam stamtąd.A ta jego znajoma zaczęła do niego wydzwaniać i się skarżyć na mnie i nie wiem co jeszcze nagadała,ale szef przestał się całkowicie odzywać.,jakbym nigdy nie istniała.Ok ma prawo,byłam tylko pracownikiem na dwa miesiące.Wymyśliłam sobie jakąś przyjaźń,widocznie to był błąd.Ale psychicznie sobie z tym teraz nie radzę,brakuje mi naszych rozmów.

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /