
Każdy z nas czegoś się boi, czy obawia – można powiedzieć, że lęk jest częścią naszego życia. Bardzo często przybiera on różne i tym samym bardzo zmienne natężenie, od lekkiego dreszczyku emocji, aż po paniczne przerażenie. Jednak największa pułapka czeka nas w momencie, gdy pozwolimy się oswoić swoim własnym lękom – gdy staniemy się więźniami własnego niepokoju.
Lęk bywa tak bardzo okrutny – paraliżuje i zabiera ostatnie siły do tego, by pokonać przeciwności. Zamiast pomagać przeistacza się w potwora. Lęk obezwładnia i oślepia…
Czym naprawdę jest lęk?
Lęk to bardzo specyficzny, a zarazem bardzo nieprzyjemny stan emocjonalny związany z przewidywaniem nadchodzącego niebezpieczeństwa. Jest sygnałem alarmowym, każącym przygotować się na nadchodzące niebezpieczeństwo – zwiększa zdolność koncentracji i działania..
W skrócie – lęk to reakcja na zagrożenie, które może wydarzyć się w przyszłości, ale nie musi.
Kiedy lęk staje się niebezpieczny?
Jeśli stany lękowe występują zbyt często i utrzymują się bardzo długo, mogą pojawić się tzw. zaburzenia lękowe. Pod ich wpływem człowiek nie tylko cierpi, ale również traci kontrolę nad swoim zachowaniem.
W skrócie – o negatywnej wartości lęku mówimy wówczas, gdy lęk odgrywa główną rolę w życiu jednostki i nie ma racjonalnego wytłumaczenia dla jego utrzymania.
Co to są zaburzenia lękowe uogólnione?
Zaburzenie lękowe uogólnione nazywane także skróconą formą GAD (z ang. Generalized Anxiety Disorde) dotyczą przewlekłego, nadmiernego oraz nieuzasadnionego lęku. Chorujący odczuwa niesprecyzowany niepokój, nad którym nie może zapanować. Nieustannie nosi w sobie lęk, który potęguje zdenerwowanie i zniechęcenie.
Nie jest to nagły atak trwający pewien ograniczony czas. Nie ma tutaj mowy o krótkich epizodach, pomiędzy którymi jednostka jest w stanie odczuwać spokój. To uczucie wypełnia większość czasu w ciągu dnia i większość dni w ciągu miesiąca. Charakterystyczny jest sposób myślenia – występuje ciągłe poczucie katastrofy. Chorujący spodziewają się najgorszego, jednak nie są w stanie określić, czego dokładnie, bo nie znają przedmiotu własnego lęku. Mają także ogromne trudności w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji, a jeśli już jakieś podejmą, to nieustannie zamartwiają się tym, że na pewno popełnili błąd. Uciekają od logicznego spojrzenia na rzeczywistość, wciąż zatracają się w zamartwianiu.
Aby móc zdiagnozować zaburzenia lękowe uogólnione musi, przez co najmniej sześć miesięcy wystąpić więcej dni naznaczonych niepokojem niż dni bez niepokoju. Co ważne, lęk musi być trudny do opanowania i musi dotyczy kilku zdarzeń lub aktywności z życia jednostki.
Niepokój i obawy muszą powodować znaczne kliniczne cierpienie lub upośledzenie funkcjonowania w sferze społecznej, zawodowej oraz innymi ważnymi obszarami, i muszą być związane z trzema lub większą ilością poniższych objawów:
- poczucie spięcia, lub napięcia albo bycia na granicy wytrzymałości;
- łatwe męczenie się;
- trudności w koncentrowaniu się lub poczucie pustki w głowie;
- drażliwość;
- zwiększone napięcie mięśni;
- zakłócenia związane ze snem (trudności z zasypianiem lub wybudzanie się albo niesatysfakcjonujący sen).
Warto wiedzieć, że zaburzenia lękowe uogólnione często występują z innymi zaburzeniami, tj. zaburzenia paniczne, fobia społeczna, fobia specyficzna, PTSD, czy ciężkie zaburzenia depresyjne. Dodatkowo wiele dotkniętych nim osób doświadcza okazjonalnych aktów paniki.
Jakie są główne przyczyny pojawianie się GAD?
Tak, jak w przypadku innych zaburzeń występuje wiele czynników sprawczych, do których możemy zaliczyć, m.in. psychologiczne, jak również biologiczne czynniki sprawcze, tj. czynniki genetyczne, nieprawidłowości neuroprzekaźnikowe i neurohormonalne.
Do psychologicznych czynników sprawczych możemy zaliczyć: poczucie braku kontroli i nieprzewidywalność; mała tolerancja na niepewność, brak poczucia bezpieczeństwa w przeszłości; traumatyczne wydarzenia z przeszłości; obciążenie nadmiernie kontrolującym stylem wychowania; skłonności osobowościowe.
W jaki sposób przebiega leczenie GAD?
Leczenie GAD opiera się przede wszystkim na psychoterapii oraz leczeniu farmakologicznym. Osobom cierpiącym na GAD zaleca się przyjmowanie leków przeciwlękowych oraz przeciwdepresyjnych, które jak wskazują badania są najbardziej skuteczne. Regularne przyjmowanie leków znacznie poprawia codzienne funkcjonowanie.
Natomiast w psychoterapii GAD najskuteczniejsza jest metoda poznawczo-behawioralna. Duży nacisk kładzie się na codzienne stosowanie technik relaksacyjnych oraz restrukturyzację poznawczą, która ma na celu ograniczenie typowych dla GAD nieprawidłowych przekonań i zniekształceń poznawczych oraz redukcję myślenia katastroficznego na temat nieistotnych zdarzeń. Leczenie obejmuje także techniki oddechowe, które są niezwykle pomocne w wyciszeniu się i odzyskaniu równowagi w ciągu dnia.
Nigdy, ale to przenigdy nikt z nas nie powinien żyć w ciągłym poczuciu niepokoju. Nikt z nas nie powinien żyć w tak wielkim cierpieniu, jaki wywołuje lęk. Każdy z nas ma prawo do spokoju, relaksu i życia w harmonii. Warto postawić się chronicznemu lęku i zacząć prawdziwie żyć. Naprawdę warto!!!
Opowiedz nam o sobie – jakie lęki próbują obezwładnić Twój świat?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Bibliografia: PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ DSM-5, J.N.Butcher, J.M.Hooley, S.Mineka, Sopot 2017, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ