Kaśka to dwudziestokilkuletnia studentka filologii angielskiej. Choć należy do osób, które bezproblemowo radzą sobie w nauce, to od dłuższego czasu ciągle martwi się, że czegoś nie zaliczy. Kaśka nie tylko ciągle odczuwa wewnętrzny niepokój, ale również o nim nieustannie mówi. Wszyscy podtrzymują ją na duchu, jednak ona ich troskę odbiera, jako litość. Uważa, że koledzy i koleżanki tak naprawdę jej nie lubią – czym też bardzo się martwi…
Kaśka martwi się dosłownie wszystkim – martwi ją to, że może się rozchorować, martwi się tym, że się spóźni do pracy, choć nigdy jej się to nie zdarzyło. Martwi się tym, że inni widzą jej niepokój, martwi się, że jest ciągle osądzana i obmawiana… Zmartwień wór cały. Martwi się nawet tym, że gdy będzie medytować, to nie zachowa spokoju i wszyscy to zobaczą. Tak naprawdę, martwi się również tym, że się martwi.
Choć sama mówi, że dowodów brak, to jednak nie jest w stanie zapanować nad swoimi niepokojem. Lęk dodatkowo został wzmocniony przez bezsenność, ciągłe duszności, nieustanne zawroty głowy, kołatanie serca, liczne bóle w klatce piersiowej, jak również często pojawiające się nudności…
Kobieta próbuje nieustannie kontrolować swój lęk, a tym samym jeszcze bardziej go podsyca – odczuwa poirytowanie, zmęczenie, napięcie w mięśniach…
Lęk zaburza jej cały świat…
Aby w pełni zrozumieć zaburzenia lękowe na początek zajmiemy się tym, co próbuje przekazać lęk, a co strach…
Co to jest strach?
Strach to podstawowa emocja każdego człowieka, która przyczynia się do aktywacji procesu reakcji na bezpośrednie zagrożenie. Dzięki strachowi człowiek jest w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo.
W skrócie – strach to niemal natychmiastowa reakcja na widoczne niebezpieczeństwo.
Czym jest lęk?
Lęk to bardzo złożona mieszanka nieprzyjemnych emocji oraz przekonań dotyczących niebezpieczeństwa, które może pojawić się w przyszłości. Lęk ściśle powiązany jest ze złym samopoczuciem, z obawami o przyszłość, z nadmiernym skupieniem się na sobie oraz z poczuciem braku kontroli.
W skrócie – lęk to reakcja na zagrożenie, które może wydarzyć się w przyszłości, ale nie musi.
Jaka jest pozytywna strona lęku?
Pozytywna wartość lęku polega na tym, że pełni on funkcję adaptacyjną, tj. pomaga przygotować człowieka na wypadek ewentualnego niebezpieczeństwa, pobudza do działania. Skłania nas do unikania sytuacji, w których może pojawić się zagrożenie. Adaptacyjna wartość lęku o lekkim i umiarkowanym natężeniu jest częścią życia każdego człowieka.
Tego typu adaptacyjna funkcja lęku to proces całkowicie normalny, który pozwala uczyć się przewidywać zagrożenie, jeśli oczywiście zostanie ono poprzedzony określonymi sygnałami. Jednak tak bardzo adaptacyjny proces może też przybrać niebezpieczną formę i prowadzić do istotnych klinicznych objawów.
Jaka jest negatywna wartość lęku?
Lęk niestety to podstępna bestia i szybko może wyprowadzić nas na manowce. O nieadaptacyjnej wartości możemy mówić wówczas, gdy lęk staje się przewlekły i niezwykle głęboki (jak u osób, u których zdiagnozowano zaburzenia lękowe). Zatem, o negatywnej wartości lęku mówimy wówczas, gdy lęk odgrywa główną rolę w życiu jednostki i nie ma racjonalengo wytłumaczenia dla jego utrzymania.
Czym są zaburzenia lękowe?
Zaburzenia lękowe jak sama nazwa mówi, przejawiają się odczuwaniem bezzasadnych lęków o bardzo dużym nasileniu. Bardzo duże natężenie lęku powoduje, że dana osoba nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Lęk jest widoczny wszędzie i we wszystkim.
Osoby z zaburzeniem lękowym różnią się miedzy sobą nasileniem i natężeniem owego lęku, objawami, przyczynami, napadami paniki, a także rodzajem sytuacji, obiektów czy przedmiotów, które wywołują i podsycają u nich lęk.
Leczenie w tym wypadku jest konieczne, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem i radzić sobie z codziennymi obowiązkami.
Jakie możemy wyróżnić formy zaburzeń lękowych?
W zależności od rodzaju lęku mówimy o rożnych formach zaburzeń lękowych. DSM-5 wyróżnia wśród nich m.in.:
- fobia swoista (fobia specyficzna);
- społeczne zaburzenie lękowe (fobia społeczna);
- agorafobia;
- zaburzenia paniczne;
- zaburzenia lękowe uogólnione.
Warto podkreślić, że osoby dotknięte głęboki i przewlekłym lękiem często cierpią na więcej niż jeden rodzaj zaburzeń – nierzadko pojawiają się także zaburzenia nastroju, tj. stany depresyjne.
Jak wyleczyć się z zaburzeń lękowych?
Zaburzenia lękowe są najbardziej powszechnymi problemami zdrowia psychicznego. Częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn, dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zaburzenia lękowe są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego też nie powinny być w żadnym wypadku bagatelizowane. Najważniejsze staje się ich rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Do podstawowych metod leczenie możemy zaliczyć farmakoterapię oraz psychoterapię.
Co dalej?
Wiem, że tak króciutki i ogólny opis zaburzeń lękowych nie wyczerpuje problemu, z którym zmaga się tak wiele osób, dlatego też, kolejno po sobie opublikuję artykuły dotyczące różnych form zaburzeń lękowych.
Artykuły będą dotyczyć następujących form zaburzeń lękowych:
FOBIA SWOISTA, zwana również FOBIĄ SPECYFICZNĄ, dotyczy odczuwania silnego lęku, który wzrasta w momencie kontaktu z przedmiotem fobii. O fobii swoistej możesz poczytać więcej >TUTAJ<
FOBIA SPOŁECZNA (zwana także społecznym zaburzeniem lękowym), dotyczy osób, które odczuwają silny lęk przed m.in. oceną innych ludzi. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, jak to jest cierpieć z powodu lęku przed ludźmi, zajrzyj >TUTAJ<
ZABURZENIA PANICZNE oraz AGORAFOBIA, dotyczą osób doświadczających napadów paniki i silnych lęków związanych z obawą przed nieuzyskaniem pomocy w przypadku zagrożenia. Dowiedz się więcej i zajrzyj >TUTAJ<
ZABURZENIA LĘKOWE UOGÓLNIONE, dotyczą osób odczuwających ciągły niepokój przez większość dnia oraz przez większość dni w miesiącu. Jeśli masz podobnie to zachęcam do przeczytania większej ilości informacji >TUTAJ<
Nigdy, ale to przenigdy nikt z nas nie powinien żyć w ciągłym poczuciu niepokoju. Każdy z nas ma prawo do spokoju, relaksu i życia w harmonii. Warto postawić się chronicznemu lękowi i zacząć żyć w dostatku pozytywnych odczuć i myśli. Do dzieła!!!
Opowiedz nam o sobie – jakie lęki próbują obezwładnić Twój świat?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Bibliografia: PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ DSM-5, J.N.Butcher, J.M.Hooley, S.Mineka, Sopot 2017, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ