Każdy z nas w głębi serduszka pragnie maleństwa. Pragnie stać się rodzicem i otoczyć miłością swoje dziecko. Jednak rodzicielstwo to nie tylko brzmiące dumnie słowo, ale przede wszystkim priorytet w wyznaczaniu i poszerzaniu wiedzy na temat nienarodzonego dziecka…
Rodzicielstwo to nade wszystko zrozumienie czyhających zagrożeń. Już od momentu poczęcia każdy z nas powinien wprowadzić do swojego życia zmiany. Każda zmiana powinna wynikać ze zrozumienia tego, co za sobą niesie.
O co warto zadbać przed porodem?
Dotychczasowy styl życia powinien zostać poddany głębokiej analizie. Często bywa i tak, że codzienne przyzwyczajenia mogą źle wpłynąć na rozwój płodu, a tego na pewno nikt z nas nie chciałby dla swojego dziecka. By wykluczyć ewentualne zagrożenia warto zapoznać się z mini przewodnikiem dla przyszłych rodziców.
Mini przewodnik powinien znaleźć swoje odzwierciedlenie w codzienności. Poszerzaj swą świadomość i wyeliminuj ewentualne zagrożenia:
WSKAZÓWKA 1 – ZADBAJ O SWÓJ STAN EMOCJONALNY
Każdy związek dwojga bliskich sobie osób powinien być wypełniony zrozumieniem i akceptacją. Burza hormonów, zmienność nastrojów wymaga głębokiego poznania i tym samym zaangażowania. Dom rodzinny powinien zaspakajać podstawowe potrzeby emocjonalne, jakimi są miłość i bezpieczeństwo. Negatywny stan emocjonalny matki może być zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Przyszła mama pracująca w stresujących warunkach powinna pomyśleć o zwolnieniu chorobowym – jakikolwiek stres może wyrządzić tak wiele złego… Warto przemyśleć każdy aspekt swojego życia. Nadmierny stres może doprowadzić do zaburzeń w rozwoju mózgu dziecka, a po porodzie opóźnić rozwój narządów ruchu. Odszukanie własnego sposobu na codzienny stres przynosi ukojenie, zapewnia harmonię. Odszukajcie (i tutaj zwracam się do każdego, nie tylko do przyszłej mamy. Wyciszenie jest potrzebne każdemu w rodzinie, aby w pełni mogło stać się codziennością) zatem własną metodę, która pozwoli rozładować lęk i napięcie – może to być trening relaksacyjny, medytacja, masaż…
WSKAZÓWKA 2 – CAŁKOWITA ELIMINACJA UŻYWEK
Każdy odpowiedzialny rodzic wie, jak niebezpieczne dla zdrowia dziecka są wszelkiego rodzaju używki. Oczekując narodzin dziecka, przyszli rodzice powinni zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Dym tytoniowy, który otacza przyszłą mamę wywiera negatywny wpływ na rozwój dziecka, w czasie ciąży. Dlatego tak ważne jest, aby przyszła mamy nie miała bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi. Co ważne należy zadbać o świeże powietrze, by dostarczyć maluszkowi wystarczającą ilość tlenu, dla prawidłowego rozwoju jest on niezbędny. Z kolei spożywanie alkoholu, nawet w małej ilości może doprowadzić do rozwinięcia się alkoholowego zespołu płodowego, który skutkuje nieodwracalnym uszkodzeń mózgu, w tym zespołu ADHD, jak również do wielu innych wad rozwojowych: zmiany w układzie płciowym, czy zaburzenia wzrostu. Należy również pomyśleć o wyeliminowaniu słodzonych napojów gazowanych – napoje z zawartością kofeiny mogą ograniczyć wzrost płodu. Trzeba mieć świadomość, że jest to tylko niewielka ilość zagrożeń, które wywołują wszelkie używki.
WSKAZÓWKA 3 – BOGATE MENU
Niedożywienie lub znaczna nadwaga może negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój. Jak wynika z badania przeprowadzonego na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore – dzieci urodzone przez otyłe i chore na cukrzycę matki są ponad czterokrotnie bardziej zagrożone autyzmem, niż dzieci zdrowych kobiet. Podobne zagrożenie niesie ze sobą niedożywienie matki – wzrasta ryzyko poronienia, jak również wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu i rozwoju. Dzieci kobiet z niedowagą częściej w dorosłym życiu wykazują problemy zdrowotne. Niejedzenie, brak zbilansowanej diety jest zagrożeniem nie tylko dla samej matki, ale również dla jej nienarodzonego dziecka. Należy wzbogacić menu o produkty bogate w witaminy i minerały. Warto również pomyśleć o wizycie u dietetyka. Dobrze dobrane menu powinno być podstawą zdrowego odżywiania.
WSKAZÓWKA 4 – KONTROLA MEDYCZNA
Badania są bardzo ważne i potrzebne, gdyż dzięki regularnemu ich wykonywaniu, możliwa jest kontrola stanu zdrowia przyszłej mamy oraz prawidłowego rozwoju jej dziecka. Kontrola medyczna zapewni nie tylko bezpieczeństwo matce, ale również maluszkowi. Należy skonsultować z lekarzem każdy środek doustny – wszelkiego rodzaju suplementy oraz leki, które dotychczas się brało. Wszelkie suplementy wydawane bez recepty, czy leki są w większości obcymi dla organizmu substancjami chemicznymi i mogą być przyczyną poważnych uszkodzeń psychicznych płodu. Nawet powszechnie stosowane tabletki przeciwbólowe mogą niekorzystnie wpłynąć na delikatny organizm maleństwa.
WSKAZÓWKA 5 – AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Zbyt obsesyjny, jak również całkowity brak aktywności fizycznej jest zagrożeniem dla nienarodzonego dziecka. Warto w czasie ciąży skupić się na ćwiczeniach, które nie powodują obciążenia – spacer, medytacja w tym ćwiczenia oddechowe, lekka gimnastyka w wodzie… Niezbyt intensywny, ale regularny wysiłek fizyczny dopełni dobre samopoczucie – jest wiele zajęć ruchowych dla przyszłych mam, na które warto się zapisać. Wykwalifikowana kadra dobierze ćwiczenia odpowiednie do stanu zdrowia. Umiarkowany wysiłek fizyczny wpływa na lepsze ukrwienie macicy, zwiększając dopływ tlenu i substancji odżywczych do rozwijającego się płodu. Należy pamiętać o zdrowym rozsądku – unikać sportów, które mogą prowadzić do różnych urazów.
Eliminacja złych nawyków, a zaszczepienie tych dobrych daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Poznaliśmy w tym momencie tylko pięć wskazówek, które warto przeanalizować i wdrożyć do codziennego rytmu dnia. Należy jednak podjąć kolejne wyzwanie, którym jest dalsze poszerzanie swej wiedzy – świadomości zdrowego trybu życia niosącego prawidłowy rozwój maluszka.
Profilaktyka to nie tylko zapobieganie chorobom, ale również utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Tak, więc zbudujcie wokół siebie bezpieczną przystań niosącą świadome działanie życia dla życia…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ