
Do najbardziej charakternego typu osobowości możemy zaliczyć choleryka. Choć jego osobowość przypomina jazdę na karuzeli bez trzymanki, to jednak posiada on wiele cech, które świadczą o jego wyjątkowości. Tak właśnie – wyjątkowości!!!
Każdy z nas jest wyjątkowy i jest to fakt nie do obalenia. Mamy swoje mocne i słabe strony, mamy zalety i wady. I tak też jest z naszym wyjątkowym cholerykiem…
Jedno jest pewne, co do tego typu osobowości – nigdy nie pomylisz choleryka z introwertykiem, czy flegmatykiem. Choleryk jest najbardziej rozpoznawalnym przez społeczeństwo typem osobowości. Choć na pierwszy rzut oka nie można jednoznacznie oznaczyć kogokolwiek, jako choleryka, to jednak należy on do osobowości bardzo charakterystycznych.
Jaki jest choleryk?
Choleryk przede wszystkim jest energiczny – to wulkan emocji. Jego zdecydowanie i determinacja jest niezwykle pożądana i tak bardzo oczekiwana przez społeczeństwo. Wiele osób kojarzy ten typ osobowości tylko i wyłącznie z negatywnymi cechami. Ale choleryk ma w sobie też wiele dobrego i bezcennego. Choleryk swą osobowością jest w stanie pożytecznie przysłużyć się światu…
Jakie są pozytywne cechy choleryka?
Choleryk to typ osoby dynamicznej, która sięga wyżej niż ktokolwiek. Choleryk zawsze marzy o tym, co dla wielu z nas jest niemożliwe – można powiedzieć, że choleryk pragnie dosięgnąć najodleglejszych gwiazd wszechświata. To, co dla Ciebie jest nieosiągalne dla niego stanowi wyzwanie, które pomimo wszelkich trudności warto podjąć.
Energiczny choleryk nie potrafi stać w miejscu – zawsze do czegoś dąży, coś chce osiągnąć, za czymś goni. To taki nasz ukochany „pędziwiatr”.
Dla choleryka nie ma zamkniętych drzwi – on widzi możliwości, jakie należy podjąć, aby pójść dalej. Swą otwartością przyćmiewa innych – jest bezpośredni, a nawet bywa zbyt bezpośredni w swym zachowaniu (co możemy zaliczyć zarazem do jego mocnej i słabej strony osobowości). Jest otwarty – mówi dużo i zawsze możesz mieć pewność, że na pewno dowiesz się, co myśli i uważa na poruszony temat.
Choleryk to typ pracoholika – pracuje więcej niż przedstawiciele innych typów osobowości. Ma wrodzone cechy przywódcze i nikogo nie powinno zdziwić to, że to właśnie on w grupie będzie wiódł prym.
Kolejną bardzo pozytywną cechą każdego choleryka jest to, że zawsze jest gotowy do działania. Będzie szukał sprawiedliwości i tej sprawiedliwości będzie się domagał. Wszystko, co nie jest dobre będzie przez niego korygowane i naprawiane. Stanie na czele tłumu i jako pierwszy będzie domagał się praworządności. Będzie w zawrotnym tempie tworzył kampanie w obronie czyichś praw – na pewno wykaże się zainteresowaniem, zaangażowaniem i heroizmem.
Dla choleryka nie istnieją problemy organizacyjne. Zawsze chce osiągnąć więcej niż inni i do tego dąży. Gdy inni myślą o przydzielonym zadaniu, choleryk już dawno jest w trakcie jego realizacji. Choleryk nie zastanawia się zbyt długo – dla niego najważniejsze jest działanie, a całą resztę można ustalać w jego trakcie. Można powiedzieć, energiczny choleryk jest mistrzem szybkiej i praktycznej organizacji nastawionej na cel.
Jakie są mocne strony choleryka?
Do mocnych stron choleryka możemy zaliczyć: przedsiębiorczy, lider, przekonywujący, zaradny, samodzielny, nastawiony na sukces, pewny siebie, szczery, autentyczny, otwarty, odważny, niezależny, stanowczy, śmiały, pracowity, zdecydowany, nieugięty, konkretny…
Jaki jest choleryk w dzieciństwie?
Każdy rodzic dobrze wie, jak to jest, gdy dziecko chce za wszelką cenę postawić na swoim. I taki właśnie jest choleryk – on zawsze chce postawić na swoim i nie zawaha się mówić głośniej niż inne dzieci o tym, czego oczekuje. Mały choleryk jest rządny władzy i będzie do niej dążył, aby tylko umocnić swoją silną pozycję w rodzinie. Jest małym upartym przywódcą, a nawet troszkę dyktatorskim dowódcą.
Jako dziecko choleryk będzie miewał napady wściekłości, czy gniewu częściej, niż inne dzieci. Będzie posługiwał się różnymi metodami manipulacji, a gdy nie otrzyma tego, co chce na pewno wpadnie w histerię. Będzie obdarzał swych opiekunów piorunującym spojrzeniem i dążył za wszelką cenę do tego, aby jego rodzice ulegli. Będzie płakać, krzyczeć, tupać nogami tak długo ile mu sił wystarczy, a gdy się zmęczy to na pewno siebie odpocznie, tylko po to, aby zacząć od nowa. Będzie zachowywać się w ten sposób tak długo, aż zmęczeni rodzice mu ulegną.
Jakie są negatywne cechy choleryka?
Jak każdy z nas, tak też choleryk ma swoje wady i mankamenty. Bywa, że to, co ujęte, jako pozytywne w nadmiarze może obrać inną drogę i przybrać negatywną formę. Wszystko musi mieć swoje granice, aby było jednoznacznie ujęte, jako dobre i zarazem dopuszczalne. Jednak w przypadku choleryka częściej bywa tak, że szybko przekracza on dopuszczalne normy.
Choleryk nie lubi konkurencji, a co za tym idzie trudno mu nawiązać bliższe relacje. Przyjaźnie bywają dla niego zbędne. On sam najlepiej wie, co jest dla niego dobre. Zaprzątają go jedynie jego własne plany, co sprawia, że jest oceniany, jako typowy egoista i egocentryk.
Jeśli wpuścisz choleryka do domu to na pewno szybko zauważysz, że to on ustala warunki. Nieważne, że to Twój dom – on zawsze będzie ustalał porządki po swojemu. Nie zdziw się, gdy będzie szperał Ci w szufladach i żądał, abyś w nich jak najszybciej posprzątał/a. Nawet niepytany o zdanie szybko wygłosi prelekcje na temat tego, jak powinieneś/ powinnaś urządzić dom, jak wychowywać dzieci, czy traktować partnera. Choleryk to taki znawca wszystkiego – to mistrz ciętej riposty i despotyczny król każdej sytuacji. Patrząc z boku można powiedzieć, że zawsze będzie próbował wejść każdemu ze swoimi rządami do życia. Czuję się upoważniony do udzielania pouczeń każdemu, niezależnie od tego, czy jest o to poproszony, czy nie. Dokuczanie innym może stać się dla choleryka świetną zabawą – świetnym życiowym celem.
Choleryk uwielbia zaogniać każdą sytuację, a nawet doprowadzać do konfliktów. Nie ważne, czy robi to dla zabawy, czy tak faktycznie na serio – jedno jest pewne to bardzo negatywna cecha.
Nieomylność, a może nawet przeświadczenie o swej wyjątkowości to kolejna negatywna cecha choleryka. On zawsze uważa, że ma rację i nigdy się nie myli. Jeśli popełni błąd to na pewno znajdzie „kozła ofiarnego”, na którego wszystkie swoje przewinienia zrzuci. Nie potrafi nawet sam przed sobą samym przyznać się do własnych pomyłek. A jeśli zawsze ma rację to nigdy też nie musi przepraszać, bo według niego nie ma, za co. Słowo „przepraszam” jest dla niego synonimem słabości, uległości i głupoty.
Choleryk uwielbia mieć rację – zawsze powie, co mu leży na sercu i bywa poirytowany, gdy ktoś inny ma odmienne zdanie. Wychodzi z założenia, że jedyna słuszna racja, to jego racja. Energiczny choleryk po prostu uwielbia, gdy ostatnie zdanie należy do niego.
Kolejną wadą choleryka jest to, że zawsze i wszędzie chce dominować, i wieźć prym. Chce stać na piedestale – pragnie poklasku, a nawet podporządkowania. Choleryk musi mieć nad wszystkim kontrolę, jeśli tak nie jest to wpada w wyuczony szał – szybko wpada w wir negatywnych emocji i na pewno to pokaże. Choleryk uwielbia na wszystko i wszystkich patrzeć z góry.
Następną wadą choleryka jest to, że nie może się pogodzić z tym, że inni mają prawo do słabości i błędów. Po porostu nie rozumie ludzi, którzy nie są podobni do niego i bardzo często jednoznacznie ich kategoryzuje – określając innych, jako słabeuszy, tępaków, czy wyrostków. Trudno mu zrozumieć, że inni nie są w stanie go dogonić, czy sprostać jego narzuconemu tempu. Jeśli on daje radę, to inni też muszą – swoje tempo narzuci każdemu. Tutaj nie ma czasu na odstępstwa.
Jakie są słabe strony choleryka?
Słabe strony choleryka to: apodyktyczny, oporny, pamiętliwy, zuchwały, niecierpliwy, megaloman, pracoholik, nietaktowny, dominujący, manipulant, uparty, pochopny, wybuchowy, przebiegły, irytujący, porywczy, gwałtowny, nadpobudliwy, głośny….
Jak wygląda związek z cholerykiem? Jak żyć z cholerykiem?
Na początek pozbądź się przeświadczenia, że „miłość jest w stanie pokonać wszystko”. Miłość ma ogromną siłę, ale nie przeceniaj jej zbyt mocno. Prawda jest taka, że choćbyś nie wiem jak się starał/a, to nie zmienisz jego cholerycznej natury swoim oddaniem. Nigdy też nie podążaj za kolejnym stereotyp, który mówi: “Jeśli on mnie naprawdę kocha, to się zmieni”. Nieprawda! Kiedy wciąż zwycięża potrzeba bycia kimś ponad, to miłość nie ma szans.
Aby móc funkcjonować i żyć u boku choleryka musisz nauczyć się postępować podobnie jak on. Nie piszę tutaj, że masz się stać jego wierną kopią i stać w opozycji z nim przeciwko całemu światu, ale znacznie ujarzmić jego naturę zachowując się podobnie do niego.
On uwielbia granice, to Ty również pokaż, że je masz. Nie musisz wciąż zmierzać według jego narzuconych standardów. Pokaż, że masz swoje prawa i nie zawahasz się ich przedstawić i wdrożyć w życie. Nie musisz być ofiarą cholerycznej natury swego partnera. Wyznacz granice, a jeśli nie wiesz, jak to więcej na ten temat możesz poczytać >TUTAJ<
Kolejno pamiętaj, aby zatroszczyć się o swój własny spokój. Postaw na odpoczynek i relaks. Nigdy nie pozwól, aby jego wybuchy stały się Twoim światem. Naucz się świadomej głuchoty – jeśli choleryczny partner wpada wir swych negatywnych emocji Ty pamiętaj, że nie musisz tego słuchać i zawsze masz prawo mu o tym powiedzieć: „Mam inne zdanie na ten temat. Gdy się uspokoisz to wtedy porozmawiamy.” Pamiętaj, aby zamknąć po tych słowach drzwi za sobą. Niech choleryk sobie posiedzi i pomyśli, a zapewniam on też ma możliwość zmiany swojego zachowania i warto, aby to zrozumiał wcześniej niż zbyt późno.
Na sam koniec chcę zwrócić Twoją uwagę na to, że choleryk to typ osobowości, a nie skrajne zaburzenie osobowości. Jeśli Twój partner przejawia skrajne, a wręcz niebezpieczne zachowania warto abyś zgłosił/a się do specjalisty, który pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje. Nigdy nie trwaj w związku, który Cię niszczy – nawet dla miłości, która niestety w tych przypadkach jest jednostronna. Miłość to nie tylko bajeczne słowa, ale przede wszystkim czyny, które świadczą o drugim człowieku.
Jak ujarzmić choleryczną naturę?
Jedno jest pewne nikogo nie zmienisz, jeśli dana osoba tej zmiany nie będzie chciała. Tak też jest z cholerykiem – dopóki on sam nie zrozumie to, co jest dla niego kłopotliwe to zmiana będzie niemożliwa.
Jednak istnieje jeden mały sposób, aby choleryk stał się mniej choleryczny. Jeśli jesteś w relacji z cholerykiem zawsze możesz małymi kroczkami pokazywać i zarażać go nowymi formami odreagowywania stresu i nieprzyjemnych emocji. Zawsze możesz mu pokazać nowe formy relaksacji i utwierdzić go w tym, że to właśnie odpoczynek da i pozwoli mu jeszcze bardziej, a może nawet sprawniej działać. Można też zasugerować, że nie musi być za wszystko odpowiedzialny, a bierność bywa zbawienna w wielu przypadkach.
Warto też pokazywać i szerzyć wokół siebie tolerancję, czy zrozumienie dla innych osób, tak, aby choleryk mógł dostrzec i ten punkt patrzenia na świat. Postawić na otwartość wobec świata i zarażać go swą postawą.
Pamiętaj, tak jak małe dzieci uczą się przez obserwację tak również nasz kochany choleryk jest w stanie dostrzec to, co sobą reprezentujesz. W kontaktach z nim warto abyś wykazał/a się asertywnością i pewnością siebie, ale przede wszystkim pozwól mu dostrzec świat z innej strony.
Każdy z nas ma prawo bronić swoich praw – pamiętaj o tym zawsze i wszędzie, i nie tylko w kontaktach z cholerykiem!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
4 odpowiedzi na “CHOLERYK – jak z nim żyć?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Bardzo dobry artykuł, choleryk to ciężki przypadek, ale możnago ujarzmić.
Taka jest prawda. Każdy ma prawo do zmiany, jeśli oczywiście tego chce. Dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam, Agnieszka
Podoba mi się, jak podsumowałaś ten typ osobowości. Zabrakło mi tylko jednego. Chodzi o ten fragment, w którym piszesz jaki jest choleryk w dzieciństwie. To normalne, że każde dziecko odczuwa gniew w różnych sytuacjach. Zgadzam się także z tym, że niektóre dzieci silniej i częściej manifestują swoją złość. Chcę jedynie zwrócić uwagę na fakt, że dzieci to doskonali obserwatorzy, bardzo często kopiują zachowania swoich rodziców i podpatrują również jak dorośli radzą sobie z silnymi emocjami. Uważam, że warto wspomnieć o tym, że ojciec choleryk czy matka choleryczka mają sporą szansę wychowania kolejnego pokolenia choleryków, nawet jeśli dzieci są przez nich adoptowane (w odpowiednio wczesnym wieku), czyli gdy nie jest to kwestia genów.
Dziękuję za ten komentarz. Warto tę kwestię dodać, ponieważ tak jak wspomniałaś dzieciaczki są doskonałymi obserwatorami. Uczą się przez modelowanie zachowań, tak więc istnieje taka możliwość, że dziecko będzie powielało zachowania rodziców lub rodzica. Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam, Agnieszka